etiler poyrazoğlu otomotiv

AKTİF YAŞAM

Gülnur PÜRDİK

01-07-2017

Pek çok birey kilo vermek veya ideal kilosunu korumak için sadece yediklerini azaltmanın ve mucizevi besin tüketmenin yeterli olacağını düşünür. Hele ki içinde bulunduğumuz kavurucu sıcaklarda kendini fit görünümde denize atlarken hayal ederek sihirli bir formül arayışı içinde bulunulur. Sihirli formül mü? Günlük 10.000 adım ile aktif yaşam tarzının benimsemesi…

Her yaşta her fırsatta egzersiz yapın.

Kendinizi daha iyi hissetmek için güneşin doğuşuyla beraber henüz kirlenmemiş havayı içinize çekerek yapılan yürüyüşün verdiği huzuru yaşamalısınız…

Güçlü bir kalp, kolesterolü düşürmek, insülin direncini yenmek, genç kalmak, sindirim sorunlarınız ve hastalıklardan korunmak için zaman, yer aramadan aktif yaşamı tercih edin.

İnsülin direnci, diyabet gibi sağlık problemleriniz var ise ana öğünden 1 saat sonra tok, bu gibi sağlık problemleriniz mevcut değilse vücut yağını azaltmada sabah aç karına spor önerilir.

Hareket etmenin vücudunuza ne kadar iyi geldiğini sürekli hatırlatın.

Kendinizi yorgun hissettiğinizde uzanmak yerine hafif yürüyüşlerle dolaşımınızı hızlandırın.

Müzik ile fiziksel aktiviteyi eğlenceli hale getirin.

Her gün aynı saatte aynı fiziksel aktivite yerine farklı zamanlarda farklı alternatifler uygulayın.

Spor için vaktiniz yoksa iş yerinde öğle tatillerinde ve iş çıkışı yürümeyi veya bisiklet ile ulaşımı sağlayarak kendinize fırsatlar yaratın.

Yaz aylarında hapsolduğumuz klimalı dört duvarlardan çıkarak akşam yemeği sonrası aile yürüyüşlerine yer verin.

Fiziksek aktivite depo edilemez… Bu sebeple ağırlık denetimi için belli dönemlerde yoğun spor yapmak yerine düzenli birer gün aralıklı veya sağlık için yararı artırmak adına her gün fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Aileler kışın televizyon ve bilgisayara bağlanan çocuklarını, yaz tatilinin avantajını kullanarak ilgi duydukları fiziksel aktiviteye yönlendirmelidir.

Özellikle 2 yaşın üzerindeki çocukları 2 saatten fazla ekran karşında oturmasına izin vermemeli. Gün içersinde uyumadıkları sürece 1 saatten daha uzun süre hareketsiz kalmaları engellemelidir.

Çocukların günün ortalama 1 saatini orta şiddetli kendi vücut ağırlığı kullanarak yaptıkları tırmanmak, ip atlamak gibi fiziksel aktiviteler kas ve kemik güçlenmesi destekler. Oyun oynarken koşma, sıçrama, top atma, ani durma gibi hareketler çocuklarda akciğelerin daha etkili çalışmasına ve esnekliğinin artmasına yardımcı olur.

Yaşlılar için en güzel aktif yaşama uyum şekli ise yürümedir. Dengeyi sağlamak veya düşmeyi önlemek adına günlük 30 dakika orta tempo yürüyüşler en idealidir.

Aktivite yaparken bol sıvı tüketmeye özellikle yüzerken fark edilmeyen sıvı kaybı dengelenmelidir.

Hareketsiz bir yaşam ve sağlıksız beslenmenin yol açtığı hastalıkların tedavisi için hastane koridorlarında yürümek yerine sağlığınıza sağlık katarak yeşilliklerin içinde yürüyün.

Seçim sizin..

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AKTİF YAŞAM
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları