poyrazoğlu otomotiv etiler

AKTİF MÜSLÜMAN

Mustafa Örki

22-06-2017

İslami bir hayat yaşayan ile yaşamayan arasında bir fark mutlaka var. Ama bunun hissedilir cinsinden olması için bir şeyler yapılmalı. Ben unumu eledim kepeğimi astım atasözü doğru değildir. Söz ile olmasa bile hareketlerimiz ile doğru olanı tasdik yanlış olanı ikaz edici bir üslup sahibi olmalıyız.

Allah'u Teâlâ'nın emirlerini yerine getirmekle biz aslında ne yapıyoruz) Kuranın ifadesi ile "azık" hazırlıyoruz. Namaz, zekât, oruç ve hac gibi ibadetleri yüksünmeden yapmakla bir Müslüman kendisini Rabbimizin azık dediği şeylerle kendini zenginleştiriyordur. İnşallah bu ibadetlerle cennetin tüm kapılardan çağrılırız. Bakara 2/183.ü âyetini mealini Prof Mustafa Öztürk şu şekilde vermiştir.

"Orucun manevi değerini düşünürseniz, oruç tutmanın mutlak hayrınıza olduğunu anlarsınız" Takvâ birr denilen asıl dindarlığın Allah'a, âhiret gününe, meleklere ve kitaba inanmanın gereği namaz oruç gibi ibadetleri ve infak gibi sosyal yönü olan ibadetleri de ihmal etmez der. İbadet kavramını namaza, oruca ve diğerlerine indirgemek büyük yanlışlıktır. Bunlar olmadan dindarlık olmaz ama bu ibadetler bizi yanlışları görmeye düzeltmek için gayret sarf etmemize engel olmamalıdır.

Medyen'lilere gönderilen Hz. Şuayb(a) "Allah'ı kulluk etmeyi O'ndan başka ilahın olmadığını alışverişlerinde hile yapmamayı bunları yapmayı devam ettikleri takdirde kuşatıcı bir azabı haber verdi". Medyen halkı ileri gelenleri cevaben dediler ki,"Ey Şuayb! Atalarımızın öteden beri tabdıklarını, ya da mallarımız üzerinde keyfimizce tasarrufta bulunmayı terk etmemizi senin salâtın'mı emretmektedir? Oysaki(bizce) sen biz seni akıllı, uslu uyumlu bir adamsın" Hud 84,87 Bu örnekten de anlıyoruz ki olması gereken Müslüman tipi etliye –sütlüye karışmayan değildir gözünü kapayan değil duyarlı, sorumluluk üstlenen biridir.

Dünya üzerinde ki başta Müslümanlar olmak üzere diğer insanların dertleri bizim sorunumuzdur. Ne yapabilirim? Duada mı yapamazsın? Çözüm üretmek Müslüman’ın vazifesidir. Çünkü bu yollar Müslümanlıkta da vardır. Şimdi bir kez daha soralım, nasıl gidiyor? En az bundan sonra nasıl gidecek? Neden" O" seçkin kıymetli kullar içinde biz neden olmaya yalım?

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AKTİF MÜSLÜMAN
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları