etiler poyrazoğlu otomotiv
29 Şubat 2020 Cumartesi

AKLIN  TUTULDUĞU  YER

Atilla Sezener

22-01-2020

Biz de ve dünyada kilit noktalarda bulunan bazılarının akıl tutulması olur. Bu kendilerine ve daha çok ülkeye zarar verir. Akıl niçin tutulur?, Bunun tıbbi sebepleri nedir? Bu konumuz dışıdır.

Bakın size mini bir misal vererek konuya girmek istiyorum. Cumhuriyet döneminin ilk demirçelik fabrikası bilindiği gibi Karabük’te yapılmıştır. Ne var bunda demeyin, çok şey var. Kömür Zonguldak’tan, demir ham maddesi Divriği’den çıkarılır. Ama fabrika Karabük’tedir. Taşıma su ile değirmen döndürmek derler buna. Nedenini de söyleyip konuyu kapatayım.

Türkiye Cumhuriyetinin ilk Mareşalı Fevzi Çakmaktır (1876-1950) . Rahmetli bazı konularda o kadar hassastı ki, etkinliği ile kalıcı durumlar yarattı. Başkalarından bahsetmeyeceğim; sadece düşmandan korumak için yukarda anlattığım çok tartışılacak eser onun işidir.

Bizim yakın tarihimizde de akıl tutulmasına örnek sayısız marifetlerimiz vardır:

“ İstiklal Savaşı öncesi Sovyetler Birliğinden para ve silah gelecektir. Komünist Partisi kurulur, Yeşil Ordu kurulur, sonra iklim değişir hepsi hapsi boylar.

2.Dünya Savaşını Nazi Almanya’sı kazanacak gibidir, yerli faşistler çıkar sahneye, destek görür, ama sonra savaşın seyriyle birlikte iklim de değişir, hadi hepsi hapse.

1950 seçimine giderken özgürlük havaları eser, sosyalistlerin “Zincirli Hürriyet’i” ne Celal Bayar bile yazı yazar. Ama DP iktidara gelir gelmez iklim değişir, “Zincirli Hürriyet” kapanır, dergiyi çıkaranlar hapsi boylar.”

Bizde politikacıların iktidar öncesi ve sonrası iki yüzü, iki aklı ve iki karakteri vardır. Bunların sık sık arıza yapmasını yadırgamayın. İkinci ve üçüncü sınıf kimselerin at koşturduğu arenada başka şey olmaz.

Siyasetçi olayları ve kararları, kendi çıkarına göre kurgular. Aynen aşağıdaki olay gibi.

Akşama doğru doktor muayenehanesine gelen, mini etekli güzel sarışın, doktora sormuş:

-Sevişmek için en uygun saat hangisidir?

-Öğlen 12 ile 13 arası.

Sarışın merakla sormuş:

-Neden o saatler doktor bey?

Doktor gözlerinin içine bakarak yavaş bir sesle yanıtlamış:

-Çünkü o saatler arasında sekreterim öğle yemeğine çıkıyor.

Akıl tutulması hemen her sahada olur ve görülmektedir. Ama şu iki konu ile ilgili olmayan veya bunları reddeden her kim olursa olsun, aklı tutulmuş demektir:

1-Kitap okumayı reddetmek.

2-Sorgulama kültüründen mahrum olmak.

Eğer bunlar yoksa kişi, ot olarak gelir ve ot olarak gider.

Son sözü William Drummond’a verelim: “Düşünmeyen tutucudur. Düşünemeyen aptal. Düşünmediğine aldırmayan ise köle.”

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AKLIN  TUTULDUĞU  YER
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları