etiler poyrazoğlu otomotiv
29 Şubat 2020 Cumartesi

AKIL  HEP  PARA  İLE  ÖLÇÜLÜYOR

Atilla Sezener

10-01-2020

Önce Mevlana’nın klasik hikayesini okuyalım. Çöllerde avare dolaşan bir filozof, devesiyle yolculuk yapan bir köylüye rastladı. Nereden gelip nereye gittiğini öğrendikten sonra, devenin iki yanına sarkmış çuvallarda ne olduğunu sordu. Köylü:

-Onların birine buğday, diğerine kum doldurdum. Filozof:

-Buğdayı anladım ama kumu niçin doldurdun?

-İkinci çuval boş olsaydı denge bozulurdu.

Filozof gülmeye başladı. :

-Denge sağlamak için buğdayın yarısını bir çuvala, diğer yarısını diğerine doldursaydın, her halde daha akıllıca davranmış, zavallı devenin de yükünü azaltmış olurdun.

Köylü şaşırmış ve bu bilge adama hayranlıkla bakmaya başlamıştı. Sonra:

-Sen padişah yoksa vezir misin?. Bu kadar akıl ancak onlarda olur.

-Hayır, dedi filozof. Ben ne padişah ne de vezir değilim.

-Öyleyse dükkan sahibi zengin birisin.

-Ne gezer ?.Cebinde mangırı olmayan bir adamım ben. Bunca bilgi ve hikmetin karşılığı olarak şu değnek ve hırpani kılığımla gezip duruyorum çöllerde.

Köylü bu yanıttan hiç hoşlanmadı.

-Çekil git yanımdan, diye bağırdı. Senin bilgi ve hikmet dediğin şeyin bir yararı olsaydı, önce sana yarardı. Torbamın birinde buğday diğerinde kum olması, senin içi boş bilgi ve felsefenden çok daha iyidir.

*

Mevlana bu benzer sayısız hikayeyi, kendini sevenlerle hep paylaşırdı.

*

Başkalarının ne düşündüğü umurumda bile değil. Günümüzdeki ve özellikle çevremizdeki insanların çok büyük bir bölümü Tanrı’ya değil, para ve çıkarlara tapınmaktadırlar. Sayısız kimseyi esir alan para, birçok kişinin de tepelerde tünemesine yol açmıştır. Elde edilen yerde rahat kalabilmek için birçok yalakanın yemlenmesi gerekir. Bir Çin atasözü bunu şöyle izah ediyor:

Köpekler yediği yemeğe bakar; sahibinin çalarak getirmesi köpeğin umurunda değildir ve sahiplerini korumağa devam ederler.”

*

Herhangi bir ülkede hırsızlar güvenle yürüyorlarsa bunun iki sebebi vardır:

1-Ya rejim büyük hırsızların elindedir,

2-Ya da halk aşırı aptaldır.

*

Sayısız büyük düşünür “Büyük zenginliklerin altında hırsızlık yatar” demiştir. Şimdi bu sözü aynen kabul edersek, “iyi ki bizde şeriat yasaları geçerli değil.” dememiz lazım. Neden mi buyurun. Maide Suresi 38- Ayet “HIRSIZLIK YAPAN ERKEK VE KADININ, YAPTIKLARINA KARŞILIK ALLAH’TAN BİR CEZA OLARAK ELLERİNİ KESİN. ALLAH AZİZ’DİR, HAKİM’DİR.”

Gerçekten medeni yasalar yerine bu hükümler geçerli olsaydı, birçok şok ve şenlik beraberinde gelirdi. En beğenilen ve bazılarınca tapılan kişiler, yakınları ve onların yalakaları sokaklarda kolsuz gezerlerdi.

Hadi yine görmezlikten geldikleri Atatürk’e dua etsinler. En azından ellerini kurtardılar nankörler.

*

Paranın bir başka gücünü tanımak için Alman Filozofu Goethe’ye kulak verelim. Diyor ki “Para ile insanın ilişkisi aynen şöyledir: “ İnsan paranın sahtesini yapar, para da insanın.” Yalan mı?

Mevlana’nın anlattığı gibi, çöllerde akıl para ile ölçülüyormuş. Şimdilerde de öyle.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AKIL  HEP  PARA  İLE  ÖLÇÜLÜYOR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları