poyrazoğlu otomotiv etiler
30 Mayıs 2020 Cumartesi

AIESEC

Asil Türk

01-12-2017

Yaklaşık 4 yıl kadar önce Denizli'de İngilizce eğitimi veren Ece Dil Okulu sahibi öğretmenim Fatma Değirmencioğlu ile yaptığım bir görüşmede İngiliz dilinin kaçınılmaz bir şekilde Dünya dili haline geldiğini, şimdiki gençlerin ise iş olanaklarını artırabilmesi ve Dünya’ya açılabilmeleri için iyi düzeyde İngilizceyi öğrenmelerinin ne kadar zorunlu olduğu konusunda hakkında fikir birliğine vardık. Sohbetin koyulaştığı bir sırada özellikle ülkelerarası öğrenci değişim programları ile pek çok öğrencinin farklı ülkelerde bulunan gönüllü ailelerin yanında kaldıklarını, bu sayede hem gittikleri ülkeyi tanıdıklarını, hem de o ülkenin dilini ve kültürünü öğrendiklerini öğrendim.

Böylesine önemli bir bilgiyi aldıktan sonra elbette durmak mümkün değildi. Hemen, bu konuda gönüllü aile olacağımızı ifade ederek müracaatta bulundum. Evimizde kalacak, bizimle İngilizce konuşacak, bizim kültürümüzü tanıyacak bir kişinin olması mutluluk verici bir düşünceydi. Elbette bizlerde gelecek misafirimizin sosyal ve kültürel zenginliklerini tanıyacaktık. Bu durum bizim için unutulmaz bir deneyim olacağı gibi, kızlarım ve bizim de İngilizcemizi geliştirmek için büyük bir fırsat olacaktı.

Talebimiz kabul gördü ve geçtiğimiz hafta Hindistan’lı misafirimiz Bharti Beniwal evimize geldi. Misafirimiz 20 yaşlarında, Yeni Delhi'de yaşayan genç bir Üniversite öğrencisi. Üstelik hukukçu bir ailenin kızı. Hindistan’daki İngiliz sömürüsü etkisi ile olsa gerek çok iyi derecede İngilizce konuşan bir arkadaşımız.

Bharti ile yaptığım konuşmada AIESEC olarak adlandırılan organizasyonun 110 ülkede 50.000 üyesinin bulunduğunu ve 1948 yılından beri faaliyet gösterdiğini, özellikle gençlere uluslararası bir bakış açısı ve farklı tecrübeler kazandırmak amacıyla farklı ülkelerde iş tecrübesi kazanma imkânı verdiğini söyledi. Bharti ile dostluğumuz devam etti ve iki yıl önce Hindistan’da kendisini ziyaret ettik.

Katılımcıların ise Üniversite öğrencisi veya yüksek lisans öğrenimi gören gençlerle, yeni mezun olan bireyler olduğunu ifade etti. AIESEC’in uluslararası staj programına katılan gençlerin nitelikleri doğrultusunda liderlik potansiyellerini ve organizasyon yetkinliklerini geliştirebildiklerini ve uluslararası çalışma deneyimi elde ettiklerini ifade ettikten sonra, 6 hafta ile 18 ay arasında değişen sürelerde farklı ülkelere giden üyelerin bulunduğunu gittikleri ülkede bir işte çalışmalarının ise programı daha yararlı hale getirdiği gibi, çalışmadan bu kadar uzun bir zamanın geçmeyeceğini söyledi. Gerçekten çalışarak geçen zaman elbette boş zaman geçirmekten çok daha kıymetlidir.

Gençler AIESEC aracılığıyla; dilerlerse her yıl uluslararası arenada düzenlenen 470’den fazla uluslararası kongreye katılabiliyorlar. Böylece AIESEC’in 110 ülkede ve iş dünyasında sahip olduğu ağa dâhil olarak, farklı ülkelerden insan tanıma ve profesyonel tecrübe ayrıcalığına sahip oluyorlar.

Politika dışı olan ve kar için çalışmayan; gerçekleştirdiği faaliyetlerle geleceğin liderleri için öncü bir uluslararası organizasyon olan AIESEC, bireylerin gelişiminden yola çıkarak, uluslararası işbirliği ve anlayışı güçlendirip, ülke ve toplumların gelişimine ve barışa katkıda bulunmayı amaçlıyor. AIESEC üyesi gençler proje takımlarını ve organizasyonları yönetip, şube yönetim kurulunda yer alarak; takım yönetimi, bütçe yönetimi, planlama yapma-uygulama, stratejik düşünme ve karar verme, organizasyon becerisi edinme konularında pratik tecrübeler kazanıyorlar.

Bu alanda kentimizde de faaliyet gösteren bir AIESEC ofisinin olması beni son derece mutlu etti. Denizli gibi eğitime önem veren bir kentte yaşayan tüm ailelerin ve öğrencilerimizin bu ve buna benzer programlardan yararlanması ve bu sayede Dünya’yı daha yakından tanıyıp birer elçi olmalası dileğiyle DOSTÇAKALIN.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AIESEC
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları