poyrazoğlu otomotiv etiler

AHLȂK

Mustafa Örki

31-05-2018

“çünkü sen, muhteşem bir ahlaka sahipsin (Üstün bir hayat tarzına sahipsin) 68,4

Neden sen veya ben Elçi-Resul olarak görevlendirildin? Ne özelliğin var? “Kitap nedir iman nedir? Bilmezdin” 45,52 o halde iken bile muhteşem bir ahlâka sahiptin. Kısaca iyi ve iyilik yapan biri idin diye anlaşılabilir.

Potansiyel olarak ve Resullük görevi verilmeden önce iyi olan bir insan Kur’an ile bu imkân en üst seviye çıktı. En ideal insan ve toplum-ümmet oluştu.

El-emin güvenilir insan ahlaklı insan, Allah’ın en çok sevdiği insan, Sahabe ise “ En hayırlı ümmet/topluluk oldu.

Din binası itikat, ibadet muamelat ve ahlak binasından oluşur. Bu sıralama ters istikametinden okumakta mümkündür.

Bugün ahlak bir değer gibi görünmüyor. Her şeyin bir fiyatı var, menfaat varsa gerisi olmasa da olur. Zaaflarımız öne geçince dünyanın tadı kaçtı, düzelmek için ne yapılması gerekir?

Allah inancı tanıma sevme ve güven eksenine yeniden dönülmelidir. Dünyanın büyük bölümünde öyle veya böyle bir yaratıcı inancı var. Eksik olan ona karşı olan bilgi eksikliğidir. Biz onu O’nun bize kendisini tanıttığı gibi tanırsak sever ve güveniriz. Bizim O’nu tanımlamaya kalkışmamız atama şekline dönüşür ve özelliğini yitirir.

Değer yerine faydanın esas alındığı bir dünyada iyilik yapan ne kazanır? Vicdan rahatlığı sonrası yok.

Ama asıl olan Allah’ın sevgisini kazanma hedef alınsa nasıl olur? Her şeyi kazanırız.

Gıybet ahlakı bir terimdir. Günümüzde gıybet sıradan yapılmasının iyi olmadığını biliriz ama gıybetten geri kalmayız. Hâlbuki gıybet bir insanın arkasından onun hoşlanmayacağı bir söz ve davranışta bulunmaktır. Bu mertlik değil namertliktir, insan Allah’ı bilse onu tanısa sevse geveni olsa yaptığı her işin sonunda O’nun sevgisini kazanma veya kaybetme ile neticeleneceğini bilse daha başka olur.

Allah Rabbimizdir, rabb terbiye edendir. Rabbimiz Kullarını bilgilendirir, bu bilgiler kulunun gözünü ve gönlünü açar. Ve bilgiler inanca dönüşür ve amaller olarak görünür hale gelir. Rabbimizin emir ve yasakları her biri değerdir, neticede belirtilen emir ve yasakları kullarının potansiyelliğini dengeli bir biçimde inşa ve imar eder.

İnsan aklı vicdanı nebi gidi yol göstericidir, iyi ve güzel her şey yapınca insana huzur ve mutluluk verir. Tersi durumunda vicdanı el vermez, sahibini rahatsız eder, ama insan bu iki kuvvetin/nimetin üzerini örter, öretebilir.

Rabbimiz biz kullarına bir iyilik olarak vahiy ve örneklik kurumu olan elçiler gönderek işlerimizi kolaylaştırmış anlayana ve bilene.

Güce değer verilen, güce tapılan bir dünyada yaşamak değerli olmaz. Müslümanlar olarak bir an önce taassuptan, taklitten kurtulmaya çalışmalıyız. Zer ve zor insanı bozar doğrudur. Mal emanettir ahlakın olduğu yerde ama bugün mal mülkiyet olmuştur. Mal-mülk benim istediğim gibi kullanırım mantığı neticede her türlü ahlaksızlığı beraberinde getirir.

Duyarlı, sorumluluk sahibi her bir Müslüman kendi üzerini düşeni yapmaya çalışmalıdır. Söz senettir, söz verip yerine getirmeyenden yalandan kim ölmüş mantığı asla insani ve İslami değildir. 31 Mayıs 2018.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AHLȂK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları