poyrazoğlu otomotiv etiler

AFRİN'İ NEDEN DAHA ÖNCE YAZMADIM?

Ufuk GÖKMEN

25-01-2018

Mehmetçiğin sınırötesi Afrin operasyonu devam ediyor. Okurlarım; "Neden daha önce operasyon hakkında bir şey yazmadın? " diye sordular.

Yazmadım çünkü, sınırötesi operasyonlar hakkında resmi olmayan kişilerin tahmin de olsa bilgi paylaşması doğru değildir.

Önceden uyandırılmış olan bir PKK/PYD unsuru tarafından Mehmetçiklere zarar verildiğinde, vebal çok ağır olur.

Bu gün pek çok konu açığa çıktığına göre yorum yapabilirim. Lakin objektif olmamı beklemeyin. Bu köşede cephedeki yiğitlerin moralini bozmaya sebep olacak yorumlardan Allah korusun.

Şimdi size Afrin hakkında ne bildiğimi anlatayım;

Hatay'ın doğusunda bulunan şehirde yaklaşık 750 bin kişi yaşıyor. Nüfusun yaklaşık 200 bini Kürt ve sınırın Türkiye tarafında akrabaları var.

Amanoslara uzanan dağlık alanda PKK/PYD unsurlarının tahkimatlı kampları mevcut.

PKK içinde çok sayıda Afrin doğumlu terörist bulunmakta. Geçtiğimiz yıl içinde öldürülen Suriyeli PKK mensuplarının yüzde otuzunun Afrin doğumlu olduğunu Mete Yarar'ın yazısından öğreniyoruz.

Ben de 2008 yılında Tendürek'te ele geçirilen teröristin üstünde çıkan kayıtlardan o dönemde Tendürek'te bulunan teröristlerin büyük çoğunluğunun Afrin doğumlu olduğuna bizzat şahit oldum.

Anlayacağınız gibi bu operasyon, Deaş'a karşı yapılmış olan El Bab operasyonundan farklı olarak PKK'nın can damarına basmak anlamına geliyor.

Operasyon bölgesinde yaşayan ailelerin korunması çok önemli.

Özgür Suriye Ordusu da Afrin'de yaşayan kardeşlerimize, akrabalarımıza karşı hassas olmak zorundalar.

ÖSO'nun hareketleri denetim altına alınmalı ve sivil halkı uzun vadede incitecek hiç bir hareketlerine müsaade edilmemelidir.

Gelelim askeri açıdan yapılacaklara;

Dağlık bölge uzaktan algılama sistemleriyle sıkı denetim altına alınıp o batı dağlık kısımdan şehirlere gelecek tehditler engellenmelidir.

Asıl operasyon şehir içinde binaların arasında yapılacağından bölge dışarıya karşı tecrit edilmelidir.

Bilen bilir meskun mahalde yapılanlaren zor operasyonlardır. Tek bir binaya girmek için dahi saatlerce beklemek gerekebilir. Zarar görme riski çok fazladır.

Şimdi başlatılmış olan Zeytin Dalı operasyonunun 750 bin kişinin yaşadığı evleri temizlemek amaçlı olduğunu düşününce zorluk derecesini hesaplayın.

Batı tarafın dağlık olduğunu ve uzun yıllar PKK/PYD tarafımdan tahkim edilmiş olduğunu da ekleyince Mehmetçiğin çıktığı yolun nasıl bir yol olduğunu anlarsınız.

Bu noktada demem lazım ki; dağlık alan çok iyi denetim altına alınmış durumdadır. İnsansız hava araçları ve fırtına obuslerinin desteğiyle dünyanın mayına karşı en çok koruyan zırhlı araçlarına bindirilmiş olan Türk askeri o dağları düz etmektedir.

Muazzam etkili ve tecrübeli hava gücünün Türk ordusunda olduğunu da söylemek gerekir ki Kandil'de yapılan hava harekatında edinilen tecrübeler Afrin'de kendini göstermeye başlamıştır.

Mehmetçiğin yolu açık olsun. Kalbimiz onların yanında atıyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AFRİN'İ NEDEN DAHA ÖNCE YAZMADIM?
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları