poyrazoğlu otomotiv etiler

AFRİN'DE EN ÇOK TERÖRE DESTEK VERENLER YENİLDİ 

Ufuk GÖKMEN

22-03-2018

Zeytindalı Harekatı konusunda doğru bildiklerimi hemen yazmamaya gayret ettim.

Daha önce açıkladığım gibi; Operasyonlar yapılırken söylendiği gibi hareket edilmez, baskın etkisi elde edilmeye çalışılır. Bazen sol gösterip sağ vurulur. Ben de kalemimle okurlarımı zamanında doğru yönlendirmek adına sessiz kaldım.

Nitekim sözde hilal taktiği yapacağız, uzun süre abluka altında tutup bekleyeceğiz denilirken 18 Mart sabahı şehir merkezine girildi.

Afrin, PKK/PYD Terör örgütü için çok önemli olduğu halde, neden beklenen direnişi göstermedi?

Bu sorunun cevabı, önümüzdeki süreçte yapılması gerekenlerin anahtarıdır.

Pek çok kişi tarafından; Afrin kuşatılırken, özellikle Cinderes ele geçirilirken ortaya konulan gücü ve kararlılığı görünce teröristlerin kaçmayı tercih ettiği düşünülmektedir.

Bu düşünce bir bakıma doğrudur. PKK/PYD önünde sonunda dize getirileceğini biliyordu ve şehri terk etti.

Diğer bir düşünce; PKK/PYD'nin zaten ABD himayesinde konuşlanmış olduğu bölgelerde büyük imkanlar içerisinde olduğu ve bu kazanımlarla yetindiğidir.

Suriye'deki istikrarsızlık sayesinde PKK, tırlar dolusu silaha ve teçhizata kavuşmuştur. Buna ilave olarak, Fırat'ın doğusundaki şehirleri elinde tutmaktadır.

Bir üçüncü görüş; yukarıda sayılan bütün imkanları PKK'ya veren ABD'nin Suriye'nin diğer bölgelerinde rahat olabilmek için Afrin harekatının gündemden düşmesi amacıyla PKK'dan geri çekilmelerini istediği yönündedir.

Afrin, uzun vadede, PKK/PYD tarafından Türkiye'nin güneyinde kurulmak istenen terör koridorunun kilidi durumundadır. Bu nedenle teröristlerin hedefinde olacaktır.

Afrin, El Bab gibi Arap şehri değildir. Nüfus olarak on kat büyüklüktedir. Şehirde yaşayan 200 bin kişilik Kürt nüfus çok uzun zamandır PKK propagandası altındadır.

Afrin'de yapılması gerekenler, tamamlanmış değildir. Orada güvenlik tam olarak sağlanmalı ve gelecekte istikrarı bozacak sorunlar bu günden çözülmelidir.

Çileli toplumumuz zaferini yaşasın, lakin daha yolun başında olduğumuzu bilsin.

Mehmetçik, Afrin yolunda büyük bir sabır ve yetenek sergiledi. Onun bu kudretini görenler, teröristleri yolundan çektiler.

Mehmetçik Afrin yolunda yalnız teröristleri değil, teröristlere bel bağlayanları da yendi.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AFRİN'DE EN ÇOK TERÖRE DESTEK VERENLER YENİLDİ 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları