poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

AFGAN GÖÇMENLER ÇOK UZUN ZAMANDAN BERİ VAR 

Ufuk GÖKMEN

14-04-2018

Bir aydır, Afganistan uyruklu kaçak göçmenlerin ülkemize geldiğini ve sayının çoğaldığını konuşuyoruz.

Doğrusunu sorarsanız; Bu sorun çok uzun zamandır gündemde.

Ben 2007 yılında Doğubayazıt'ta ilk karşılaştığım Afganistan uyruklu kaçak göçmenin çok uzun zamandır bu sınırı aşıp gitmek için çabaladığını öğrendim.

Aynı sınırda yirmibeş kez yakalanıp yeniden denemek üzere geri gönderilenler de var.

İşin doğrusunu daha derinden araştırdığımda; bu insanların umutları üzerinden para kazanan organize çetelerin varlığını keşfettim.

Göçmen kaçakçılığı uyuşturucu kaçakçılığından daha çok para getiren ve uyuşturucu ticareti kadar kötü bir suç.

Uyuşturucu kaçakçısı yakalandığında elindeki mala el konuluyor. Yenisini bulmak için bedel ödüyor. Göçmen kaçakçısı öyle değil, aynı kişi üzerinden defalarca para kazanıyor.

Kolluk birimleri bu konuda daha etkili çalışmaya başladıklarında, kaçakçılar göçmenlerin paralarını aldıktan sonra onları ihbar etmeye başladılar.

Göçmenler, bunu önlemek için, belirli noktalara ulaşınca hesaba para aktarmaya başladılar.

Bu gelişmeler yaşanırken, umut tacirleri belli noktalara götürmedikleri halde, göçmenlerden para almak için işkence yapmaya başladılar.

İran tarafında durum daha da vahim. Afgan ve Pakistan uyruklu göçmenler İran'a daha hızlı ve kolay geçiyorlar. İran sınır birlikleri bizimki kadar donanımlı değil.

İran'da da organize kaçak göçmen çeteleri var. Onlar gelenleri belli miktarda para kazanana kadar ucuz işçi olarak çalıştırıp Türkiye sınırından geçiriyor.

Yakalanan göçmenler; "İran tarafında Afganistan'dan daha zor şartlara katlanmak zorunda" olduklarını belirtiyorlar. Orada dayak ve işkence daha normal görünen bir suç.

Anlaşılacağı gibi; hiç kimse gönüllü olarak doğduğu yerleri bırakıp göç etmiyor.

İran, bu insanların umudunu kullanarak para kazanılmasına göz yumuyor. Çünkü; bu insanların bir an önce İran'dan gitmek isteyeceğini biliyor.

Kolluk birimleri bu sorunu çözmek istiyorsa, organize çetelerin üzerine gitmeli. Bu çetelerin İran'daki bağlantılarından başlayarak bütününe müdahale etmelidir.

Denizli'de yaşayan okurlarımın son zamanlarda haberlerde gördükleri manzaranın, çok uzun zamandır bir kanayan yara olduğunu ve bu insanlık suçundan nemalanan büyük organizasyonların varlığını bilmeleri için yazıyı kaleme aldım.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AFGAN GÖÇMENLER ÇOK UZUN ZAMANDAN BERİ VAR 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları