etiler poyrazoğlu otomotiv

ABD’YE GÜVENİLİR Mİ?

Ramazan Canural

22-10-2019

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump’un Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Suriye Özel Temsilcisinden oluşan dört kişilik bir heyet Türkiye’ye gelip görüşmeler yapacakmış, dediklerinde hiç de ilgimi çekmedi. Nasıl olsa onlar, Barış Pınarı Harekâtını durdurun, diyecekler; bizimkiler de “hadi len” türü bir cevap verecek ve yine harekât devam edecek, diyordum.

Aaaa bir de baktım, akşam haberleri öncesi Trump bir twit atmış ve Erdoğan’a atfen, milyonlarca insanın ölümüne “dur” dediniz, helal olsun, mealinde şeyler yazmış.

Kendi kendime “hah” dedim, başımızın belası yine bir şeyler saçmaladı, bizden ciddi tavizler mi kopardı ne?

Sonra durum açıklığa kavuştu. 9,5 saat görüşen Türk ve Amerikan heyetleri anlaşmışlar.

YPG 120 saat içinde “Güvenli Bölgeden” çekilecek, sınırdan 35 km güneye kayacak, silahları teslim edecek, Türkiye için uygulanmasına karar verilen yaptırımlar kalkacak vb. 13 maddelik bir protokolün altına imza atılmış. Hem bizimkiler hem de Amerikalılar memnun ve mutlu.

Şimdi kendi kendime mırıldandığım şeyler:

Ah keşke bu protokol maddeleri hayata geçse…

Çünkü son yıllarda Amerika o kadar güvenilmez hale geldi, Trump o kadar tutarsız laflar etti ki, nerdeyse sabah verdiği sözü öğleden sonra unuttu, akşam söz verdi ertesi gün inkâr etti…

Dünya’nın değişik ülkelerindeki liderlere, başkanlara o kadar seviyesi düşük sözler söyledi ki, bir sokak kabadayısı bunun yanında daha masum ve daha tutarlı kalır.

Bu yazı yayınlandığı gün protokolde bahsedilen 120 saat dolmuş olacak. Bakalım göreceğiz verilen sözlerin ne kadarı hayata geçecek.

Ama size bir şey söyleyeyim mi?

Son yıllarda Türk olmakla daha bir öğünür hale geldik ve özgüvenimiz ciddi oranda arttı. Hele Putin’le de anlaşarak mültecileri Güvenli Bölgeye bir gönderebilsek var ya…

Sırtımızdan adeta 50 kiloluk bir yük eksilmiş gibi olacak.

Haaa bir de bu harekat ve operasyonlarda milletimizin kenetlenmesi, her kesimden askerimize tam destek verilmesi, bana M.Kemal Atatürk’ün şu sözünü hatırlattı:

“Biz Türkler ordusu olan bir millet değil, milleti olan bir orduyuz.”

Tabii bu vesileyle söyleyelim:

Ülkemiz için gece gündüz demeden sürekli koşuşturan Cumhurbaşkanımıza, Hükümet üyelerimize ve kahraman Mehmetçiklerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.

“ Allah onların ayağına taş değdirmesin…”

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ABD’YE GÜVENİLİR Mİ?
Ramazan Canural - Diğer Yazıları
Bütün Ramazan Canural Yazıları