poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

ABD İÇİNDE KAÇ TANE AMERİKA VAR?

Ufuk GÖKMEN

02-06-2018

Okuyup yazmaya başladığımdan beri ülkemizde ABD tarafından oynanan oyunlardan bahsedildiğini duydum.

Kendimden dört yaş büyük ağabeyime sordum. O yıllarda ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi olan ağabeyim önce bir yutkundu sonra;

"Sovyetler bize atom bombası atarsa bizi Amerika koruyacak, onlar çok güçlü, orada elektrik hiç kesilmiyormuş..." dedi.

Sene 1979 her gün elektrik kesintisi olan, büyük çoğunluğu köylerde yaşayan Türk insanının aklında ABD, komünist tehdide karşı koruyucu olarak yer etmişti.

Yaşım büyüdükçe öğrendim ki ABD; komünist tehdidi gösterip ülkemizde darbe yaptırmış, darbeye zemini hazırlamak için gençleri karşı karşıya getirmiş, sonuç alınca; "Bizim çocuklar başardı." demiş.

O zamanlarda fabrikası olan bir iş adamı; "12 Eylül öncesi her gün elektrik kesilirdi, üretim yapamazdık. Darbe oldu bir daha elektrik kesilmedi. Bir şeyler dönüyordu, biz anlayamıyorduk." diyerek

toplumun pek çok kesiminin aklındaki soruyu dile getirdi.

Yetmişli Yıllarda neden komşu komşuya düşman oldu. Üniversitede aynı sıraları paylaşan çocuklar neden birbirine kurşun sıktı?

Bu soruların cevabını halen bilen yok.

Sebep sonuç ilişkisi yöntemiyle cevaplarsak; Darbe sonrasında Türkiye, büyük bir ivmeyle ABD'ye yaklaştığına ve Amerikan mallarını tüketmeye başladığına göre darbeden en çok faydalananlar, darbenin arkasındadır diyebiliriz.

Nitekim, Birinci Körfez Savaşı daha başlamadan petrol boru hattını kapayan Türkiye yönünü ABD'ye çevirmiş olduğunu göstermiştir.

Fırsat buldukça; "Bu ABD nasıl bir ülkedir? neden her taşın altından onlar çıkar?" sorularının cevaplarını aradım.

ABD Türkiye gibi on bin yıllık geçmişiyle, belli bir yolda yürüyen homojen bir medeniyetin temsilcisi bir milli devlet değildir.

Amerika kıtasını keşfeden Katolik İspanyol, daha sonra Amerika'nın topraklarını Afrikalı kölelere işleterek zengin olan Protestan İngilizler, azınlık psikolojisiyle petrolü ve parayı yönetmeyi iyi bilen Yahudi göçmenler köşe başlarını tutmuş, ülkeyi yönetmektedirler.

Saydığım güç merkezleri, lobi faaliyetleri sayesinde, dünya çapında büyük etkisi olan Doları, orduyu ve yumuşak güç unsurlarını kendi istedikleri tarafa yönlendirmektedir.

Uluslararası enerji fiyatlarını ve doların gücünü istediği gibi yükselten ya da azaltan bir mekanizmaya sahip olan ABD, dünya ticaretini küresel olarak çevirebilmektedir.

Yumuşak güç olarak, basın, sinema, sosyal medya ve istihbarat birimlerini kast ediyorum.

İşte bu saydığım güç unsurları, bazen Katoliklerin, bazen İngilizlerin bazen de İsrail'in isteğine göre kullanılmaktadır.

Eğer onlar bizim istemediğimiz bir şeyi yapıyorsa, bu hareketin arkasındaki derin ilişkilere bakmak zorundayız. Doğru teşhis koyarsak, çözüm için doğru yere parmak basarız.

ABD'yi anlamaya yönelik yazılarım devam edecek.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ABD İÇİNDE KAÇ TANE AMERİKA VAR?
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları