poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

ABD, AŞIRI SAĞCI İSRAİLLİLERİN KONTROLÜNDE Mİ? 

Ufuk GÖKMEN

17-05-2018

Amerika, çok büyük üretim mekanizmasıyla birlikte petrol, dolar ve silah ülkesidir.

Milli devlet olmadığı için kimseye küsmez, ticaret yapmaktan geri kalmaz.

Bir ay önce savaştığı ülkeye büyük yatırımlar yapar, sonra o ülkeyi diğer düşmanlarına karşı korur.

Bu olanlar, ABD'nin yönetim mekanizmasını bilmeden dışarıdan bakanlar için gariptir.

Egitim için ABD'ye giderken uçakta yanıma hoşsohbet bir kişi oturdu. Beni devletin gönderdiğini öğrenince gönül rahatlığıyla neden gittiğini anlattı;

Kendisi, Konyalı bir keçe ustasıydı. Amerikalılara keçe yapmayı öğretiyormuş. Ulaşım ve barınma masraflarını karşılayıp üniversitede okuyan gençlere keçe yapımını öğretmesini sağlıyorlarmış.

"Ben bizim oralarda kimseye öğretemiyorum, yirmi yıl sonra keçe almak için Amerika'ya gitmek zorunda kalacağız. " dedi. Dertliydi...

İşte ABD, dünyanın neresinde olursa olsun her türlü değeri mıknatıs gibi çeken bir yapıdır.

Ben de orada kaldığım beş hafta içinde, kafamdaki pek çok soru işaretine cevap buldum.

Şanslıydım çünkü sorularıma cevap alabileceğim bir ekiple çalışmak kısmet olmuştu.

İlk olarak, "ABD bir üniversite ülkesidir" ifadesinin doğruluğunu gözlemledim. Üniversiteler ve akademisyenler, orada hayatın içindeydiler.

Hukukun ne kadar ön sırada olduğunu gördüm. Dolayısıyla hukukçular da çok etkiliydiler.

Filmlerde ve dizilerde neden bu kadar çok mahkeme hikayesi var diye düşünürdüm. ABD'de ekonomi siyaset ve günlük yaşamı hukukçuların idare ettiğini Amerikalılardan duyunca anladım.

ABD, çok aktif bir toplumu barındırıyor. Temel sorunları devlet tarafından çözülmüş 45 bin dolar milli geliriyle insanlar pek çok konunun çözümü için yönetime katılım sağlıyorlar.

Örneğin en güçlü sivil toplum örgütü veterans yani emekliler derneğidir. Orada hiç bir siyasetçi emeklilerin haklarına dokunamaz.

Aşırı sağcı İsrailliler ABD'de nasıl bu kadar etkili hale geldiler?

Sorunun cevabı için baştan açıkladığım, hukukçu, akademisyen ve medya insanlarının kimler olduğuna bakmak gerekir.

İsrail lobisi çok eski yıllardan beri hukuk, üniversite, sivil toplum ve medya çevrelerine yerleşmiştir. Bu nedenle özellikle Cumhuriyetçi partinin içinde çok güçlüdürler.

Sistem şöyle çalışıyor;

Bir Yahudi hukuk şirketi onlarca şirketin vekaletini üzerine alıyor ve üyelerinin hukuki sorunlarının giderilmesi yanında her türlü ticari meselesinin lehine halledilmesini sağlıyorlar.

Bu mekanizma sadece ABD içinde değil yurt dışında da sonuç alıyor. ABD Dışişleri, şirketlerinin çıkarlarını korumak için gerekli iradeyi gösteriyor.

Özellikle Nazi saldırısından sonra dünyanın her yerine dağılan Yahudi göçmenler bu mekanizmaların faydası için gönüllü olarak çalıştılar.

Böylece ABD sisteminde karşı konulamaz bir güç ortaya çıktı; hukuk şirketlerinin bünyesindeki çok uluslu şirketler topluluğu.

Özetle; dünya üzerindeki olaylara bakarken ABD, neden akıl almaz bir tavır sergiliyor diye düşünmemeli, perde gerisindeki şirketlerin çıkarları neyi gerektiriyor diye bakmalıyız.ufuk gökmen

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ABD, AŞIRI SAĞCI İSRAİLLİLERİN KONTROLÜNDE Mİ? 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları