etiler poyrazoğlu otomotiv
14 Aralık 2019 Cumartesi

4 ŞUBAT 1931 Günü Gerçekleşen Denizli Ziyareti Münasebetiyle:   ATATÜRK VE MİLLETİN SEVGİSİNİ KAZANMA

Önder Göçgün

04-02-2019

"Millet sevgisi kadar büyük mükâfat yoktur." diyerek, yurt gezilerine çıkan ve bu çerçevede, 4 Şubat 1931 günü Denizli ziyaretini gerçekleştiren büyük kurtarıcı ve Cumhuriyetimizin kurucusu yüce Atatürk'e göre; millete hizmet yolunda yapılan işler ve gerçekleştiren başarılar için, "bunların hepsi bana aittir, sadece benim eserimdir!" demek doğru değildir.

Nitekim bu anlayışını ifade yolunda tam bir alçakgönüllülükle dile getirdiği;

"İstiklâl Harbi'nde benim de milletime ettiğim birtakım hizmetler olmuştur, zannederim. Fakat, bunların hiçbirini kendime mal etmedim; yapılanların hepsi milletin eseridir, dedim. Aranacak olursa, doğrusu da budur."

şeklindeki sözleri, her bakımdan büyük önem ve değer taşır.

Aynı zamanda bu büyük insan, yapılan yeniliklerle yetinmeyen; tarihten güç alarak daha çok çalışıp, daha büyük başarılara ulaşılmasını gönülden isteyen ayrıcalıklı bir kişililik yapısına sahiptir. Bunu da şu sözlerinde açıklığa kavuşturmak emelini taşır:

"Tarihte sayısız medeniyetler kurmuş bir milletin çocukları olduğumuzu ispat etmek için, yapmamız lâzım gelen işlerin hepsini yaptığımızı ileri süremeyiz; bugüne ve yarına bırakılmış daha birçok büyük işlerimiz vardır. Şahsımız için değil, fakat mensup olduğumuz millet için elbirliği ile çalışalım; çalışmaların en yükseği budur."

İşte onun için, hepimize düşen görev; Atatürk'ün bu anlamlı sözlerinden hareketle, şahsi çıkar hesaplarını, şan ve şöhreti bir yana bırakarak milletin sevgisini kazanıp, vatana hizmet yolunda daha çok çalışmak olmalıdır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 4 ŞUBAT 1931 Günü Gerçekleşen Denizli Ziyareti Münasebetiyle:   ATATÜRK VE MİLLETİN SEVGİSİNİ KAZANMA
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları