poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

4 ŞUBAT 1931 Günü Gerçekleşen Denizli Ziyareti Münasebetiyle:   ATATÜRK’ÜN BÜYÜK VATAN AŞKI VE BİR HATIRA

Önder Göçgün

29-01-2018

Seçkin asker ve devlet adamı, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk, bundan tam 87 yıl önce, yani 4 Şubat 1931 günü, saat 13.00’de, “Büyük Ege Gezisi” adı verilen program çerçevesinde İzmir ve Aydın’dan sonra, özel trenle güzel Denizli’mizi ziyaret etmişlerdir.

Ata’nın, 6 Mart 1930 tarihindeki Denizli’yi ilk ziyareti ise, İçişler Bakanı Şükrü Kaya, İzmir Valisi Kâzım Paşa ile birlikte Aydın-Nazilli’den gelerek, Denizli istasyonunda yarım saat mola vermesi ve Burdur-Isparta yoluyla Antalya’ya hareket etmesi şeklinde gerçekleşmiştir. Bu sırada Denizli halkının coşkun gösterisi karşısında çok duygulanan Gazi, en kısa zamanda ve özel olarak Denizli’ye geleceği sözünü vermiştir Dolayısiyle bu sırada, şehrimizle ilgili durum tespiti ve değerlendirmesi söz konusu olmamıştır.

Bu vesile ile kendisinin yakın arkadaşı Ali Fuat Cebesoy’un, Atatürk’ün büyük vatan aşkı ile ilgili şu hatırasına yer vermek istiyorum:

“Rahmetli arkadaşım Atatürk’le beraber, Harp Okulu sıralarında geçen müşterek hayatımızda büyük vatan şairi Namık Kemal’i okul idaresinin aldığı bütün tedbirlere rağmen yatakhanede gizli gizli oku(yorduk). Mustafa Kemal bir gece vakti yanıma gelerek, Kemal’in ‘Vatan Kasidesi’nin teksir edilmiş bir nüshasını:

- Fuat kardeşim, bunu ezberleyelim.

diye bana verirken yavaş bir sesle, fakat büyük bir heyecanla okuduğu:

Felek her türlü esbâb-ı cefâsın toplasın gelsin

Dönersem kahbeyim millet yolunda bir azimetten

mısralarını nasıl unutabilirim.

Bir gün üç beş arkadaş, felâketle sonuçlanan 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşına dair konuşuyorduk. Mustafa Kemal, birden teessürle:

Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini

Yoğ-imiş kurtaracak bahtı kara mâderini

beytini okumuştu.

Millî Mücadele yılları idi. Heyet-i Temsiliyye, merkezini Ankara’ya taşımak kararını vermişti.. 18 Aralık 1919’da arkadaşlarıyla beraber Sivas’tan ayrılan Mustafa Kemal, 24 Aralık’ta Kırşehir’e gelmişti. Burada Gençler Derneği’nde bir konuşma yapmıştı. Geceleyin şerefine fener alayları tertip eden halka, yukarıdaki mısraları değiştirerek okumuştu:

Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini

Bulunur kurtaracak bahtı kara mâderini

Düşman İzmir’e çoktan çıkmış, vatanın bağrına hançerini dayamıştı. Fakat onu kurtaracak Türk bulunmuştu. Bu büyük Türk, benim aziz arkadaşım Atatürk’tü.”

(Prof. Dr. Önder GÖÇGÜN, “Hatıraların Işığında Belgelerle: Duygu ve Düşünce Dünyası İçinde Atatürk -1-” adlı yeni çıkacak eserden.)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 4 ŞUBAT 1931 Günü Gerçekleşen Denizli Ziyareti Münasebetiyle:   ATATÜRK’ÜN BÜYÜK VATAN AŞKI VE BİR HATIRA
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları