etiler poyrazoğlu otomotiv

4 Madde ile Gün Boyu Enerji

Gülnur PÜRDİK

12-01-2019

“Kendimi çok halsiz ve yorgun hissediyorum” diyorsanız günlük yaşantınızda ufak dokunuşlar ve doğru besinler ile daha enerjik olmanız mümkün! Yorgunluğunuzun tiroid hormonunuzun çalışma sistemine bağlı sağlık sorunlarından ya da fazla stres ve düzensiz uyku saatleri gibi hayat tarzınızdan kaynaklanmadığına eminseniz, beslenme düzeninizi gözden geçirmekte fayda var.

Şekerleme Yapın

Hepimizin bir vücut saati vardır. Vücut saatiniz size ne zaman uyumanız ve ne zaman uyanmanız gerektiğini söyler. Siz vücut saatinize uymak yerine onun size uymasını beklerseniz sorunlar başlar. Öğlen uykusunun da vücut saati alışkanlıklarının bir sonucu olduğu düşülmektedir. İmkânınız varsa 2-3 saatlik uykularla savaşmak yerine öğle saatlerinde 15-20 dakikalık uyku ile kendinizi şarj edinDoğal

Doğal Desteği Tercih Edin

Uyku ile giriş yapmışken gece uyku kalitenizi artırmak için kavrulmamış ay çekirdeği, bademi ve akşamları lezzet olarak tercihim melisa çayını günlük beslenmenizde yer verebilirsiniz. Bilimsel olarak yeterli kanıt düzeyine ulaşmamış olsa da enerji verici etkileri ile bilinen son dönemin popüler bitkileri ginseng ve ginko bilobalı bitki çayları da tercih edilebilir. Her besin grubunun ihtiyacınız karşılayacak miktarda yer aldığı sofralarla enerjinizi düşürmeyin. Proteinler sindirilirken enerji ve dikkat seviyesini yükselten kimyasallar üretir. Gün boyunca enerji dengesi sağlamak istiyorsanız öğle yemeğinizde protein ağırlıklı bir menü tercih edebilirsiniz. Örnek olarak, sezonu ve mevsiminde ızgara balık ve ıspanak güzel bir öğle yemeği olabilir.

Yeterince Demir Alın

Toplumumuzda kadınların neredeyse %50’sinde demir eksikliği anemisi görülmektedir. Regl dönemini devam eden ve ağır geçirenlerdenseniz aman dikkat! Bunu beslenmenizle ve takviyelerle tamamlayamazsanız anemi ve kronik yorgunluk sorunları yaşarsınız. Kurubaklagiller, ıspanak, tahin, pekmez, kırmızı et demir içeriği yüksek besinlerdir. Ancak demiri vücuda almak kadar emilimi de çok önemlidir. Bu sebeple C vitamini kaynakları ile birlikte tüketmek demir emilimini artırır. Ayrıca ekmeklerinizin mayalandırma işlemi uygulanarak yapılması demir emilimini artırmaktadır.

Egzersiz Yapın

Kış aylarında gün içerisinde hava sıcaklıklarının en yüksek olduğu zaman aralığı, öğle saatleri diyebiliriz. Yani spor/egzersiz yapmak için elverişli saatler. Enerjinizi akşama kadar zirvede tutmak ve metabolizmanızı çalışmak için öğle tatilinde egzersiz yapmanızı öneririm. Yorgunluğu, üşengeçlik ile karıştırmayalım. Çivi çivi söker diyerek haydi tabana kuvvet …

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 4 Madde ile Gün Boyu Enerji
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları