poyrazoğlu otomotiv etiler

21 YY AMERIKA'SINI KURAN DULLENS KARDEŞLER 

Ufuk GÖKMEN

09-06-2018

Amerika, dünya sahnesine 2. Dünya Savaşından sonra çıktı. CIA bile 1948 Yılında kuruldu.

John Foster DULLENS, Allen DULLENS, Amerikan siyasetinde çok etkili iki kardeş olarak ortaya çıktı.

Eisenower başkan olunca J.F. DULLENS'İ Dışişleri Bakanı, kardeşi Allen'i de CIA direktörü yaptı. Böylelikle bu iki kardeşin düşünce kodları, ABD siyasetini yani Soğuk Savaş cephesinin bir tarafını tamamen eline almış oldu.

Bu iki kardeşin dedeleri ve enisteleri de ABD Dışişleri Bakanlığı yapmışlardı.

J.Foster koyu dindar, kardeşi Allen de zevkine düşkün karakterdeydi. Dünyayı birbirine katıp meşru iktidarları devirirken ikisi birbirini tamamlıyorlardı.

Sağ duyulu kız kardeşleri Eleny, onların giremediği dürüst politikacıların yanına gidiyor. Ağabeylerinin makul taleplerini iletiyordu.

Alman şansölyesi Konrad Adeneuer Eleni'nin samimi dostuydu.

Sonradan devrilecek olan Yunan Kraliçesiyle Allen gayri meşru bir ilişki yaşıyordu.

Siyasi gücü elde etmeden önce J.Foster, Sulvian&Cromwel isimli hukuk şirketinin üst düzey yöneticisiydi, sonradan zampara kardeşi Allen'i de yanına aldı. İki kardeş dedelerinin ve eniştelerinin uluslararası alandaki siyasi etkisi sayesinde şirketi çok güçlü ve zengin hale getirdiler.

Bu günkü ABD ekonomik sisteminin temeli Sulvian&Cromwel şirketi örneği üzerinden, dev şirketleri bünyesinde toplamış hukuk şirketlerine dayanır.

Yani şirketler bir hukuk firması çatısı altında toplanır, şirketin avukatları bütün siyasi sistemi ve Amerikanın uluslararası siyasi hatta askeri gücünü topluluğun çıkarları için kullanırlar.

İşte bu sistemi bu gün dünyaya hakim hale getirenler Dullens Kardeşlerdir.

Etkili oldukları 1952-1960 yıllarında Eisenower'i kukla gibi istedikleri gibi yönlendirip soğuk savaşı en hızlı şekilde yürüttüler.

SSCB liderleri bile işlerin nasıl bu kadar gerilimli hale geldiğine anlam veremiyorlardı.

Onlar önce Musaddık'ı devirip sevgili dostları Rıza Pehlevi'yi Şah yaptılar, Endenozya'da Sukarno'yu destekler gibi görünüp isyancıları sürdüler, Kongo'da Lumbaba'nın başına gelenler, Vietnam'da ve Güney Afrika'da olanlar hep onların çevirdiği dolapların eseridir.

Küba'da ABD'nin yani CIA'nın yaşadığı domuzlar körfezi hezimeti Amerikalılara bir ders oldu. O zaman J.Foster Dullens ölmüştü, Allen operasyonu kendisi yönetmemiş gibi davrandı.

CIA'nın başından kovulan Allen, başkan J.F Kennedy öldürüldüğünde hiç bir şeyden haberi olmadığını söyledi.

Çok tantanalı bir yaşamları olan Dullens kardeşler, öyle büyük oyunlar başlattılar ki, o dönemde dünyanın her yerinde yaşayanlar bundan etkilendiler.

ABD merkezli güçler halen o yıllarda ortaya konulmuş olan düzeni devam ettiriyorlar.

Bu iki kardeşin hikayesini iyi bilirsek. Bu gün bile pek çok olayın nasıl geliştiğini anlayabiliriz.

[10:49, 8.6.2018] Ufuk Gökmen 2: Adamım; Bu yazının hazırlanmasında Stefan Kinzer'in "Dullens Kardeşler" isimli kitabından faydalanılmıştır. ifadesi koyabilir miyiz

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 21 YY AMERIKA'SINI KURAN DULLENS KARDEŞLER 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları