etiler poyrazoğlu otomotiv

2019 SAĞLIKLA BAŞLASIN

Gülnur PÜRDİK

29-12-2018

Bir seneyi daha bitirirken yılın son gecesi için ister dışarıda ister evde olmayı tercih edebilirsiniz ya da ziyafet planları yapabilirsiniz. Yılbaşı gecesinden formunuzu koruyarak, sağlıkla çıkmak istiyorsanız menüyü hazırlarken ve tüketirken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Gün içerisinde almanız gereken enerjinin çoğunu akşam öğününe saklamanız haddinden fazla besin tüketmenize neden olabilir. Özellikle özel günlerde tercih edilen yemek sonrası kalp-damar sağlığı için zararlı trans yağ içeren şerbetli tatlılara dikkat. Tercihinizi antioksidan kaynağı kakao yağı içerikli bitter çikolatalar ile yapılmış ev yapımı fondüden yana kullanmanızı önerir, gecenin şölen havasına da yakışan bir tatlı olduğunu düşünüyorum. Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi mezeler, ara sıcaklara aman dikkat! Tercihinizi kızartma ve kavurma gibi pişirme yöntemleri uygulanmış mezeler yerine fırın ya da soteleme gibi pişirme yöntemleri ile hazırlayınız. Böylelikle fazla kalori alımını ve mide sorunlarının önleyebilirsiniz. Hazımsızlık sorunlarının önüne geçmek için yılın son gününe kaliteli bir kahvaltı ile başlayın.Yılbaşı sofralarının yoğunluğu karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek besinleri tercih edildiği için gündüz besinlerinizde bu besinleri gruplarını kısıtlamanız yeterli olacaktır. Kuruyemiş porsiyonlamalarını da abartlı tüketmemekte fayda var. Bir çay bardağı beyaz leblebi 68 kalori iken, 100 gram fıstık, kabak çekirdeği, fındık gibi kuruyemişlerin 500-600 kalori içerdiği aktarmam yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Yılbaşı gecesi alkol tüketmeyi planlıyorsanız kontrolü elden bırakmayın derim. Kadınlar için bir kadeh, erkekler için iki kadehi geçmeyen ölçüler güvenli alkol tüketimidir. Alkolün vücudunuzda oluşturduğu metabolik zarardan arınmak için bol su tüketmeye özen gösteriniz.

Alkol tüketirken, yanında yağ içeriği yüksek besinleri tüketmeyiniz. Bu ikili metabolizmanızın yavaşlaşmasını destekler. 1 Ocak sabahında mümkün olduğunca erken kalkarak ve gün içerisinde 1-1.5 saat fiziksel aktiviteye zaman ayırmanız, hamur işi besinlerden, şeker ve tuzu olabildiğince azaltarak yılbaşı sofralarından sağlıkla kalkabilirsiniz… 2019 yılını bolca sağlık ve mutlulukla geçirmenizi dilerim…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 2019 SAĞLIKLA BAŞLASIN
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları