etiler poyrazoğlu otomotiv

2017. BİR TAHLİL

Mustafa Örki

15-06-2017

Cami cemaatimizin profilini baktığımızda yaşlı olanların sayısı gençlerden fazladır. Dine yönelen dindarlaşanların sayısı gençlere göre fazla niye? Yaşlı olmak kuvvetten düşmedir pasif olmaktır, güç kuvvet azalmaktadır, insan çevresi ile irtibatı azalınca sığınacak yer arıyor. Cami avluları yaşlı insanların toplandığı dert arkadaşları ile doluyor. Ölüme bir adım daha yaklaşmakta olan insan dayanma gücünü dinde buluyor.

Aslında genç yaşlı insana din her zaman lazım ve gerekli. Yalnız yaşlıların dertleri problemleri var diyemeyiz. Genç olanların hasta olanı, öleni yok mu? Gençlerin kuvveti her şeye yetiyor mu? Her dediği oluyor mu? Kuvvetli, sağlıklı olmak her şey mi? Onu kim tutacak? Yönlendirecek? O zaman bir kez daha Rabbimiz ne demiş bir hatırlayalım. “Andolsun ki; sizi, yeryüzüne yerleştirdik. Ve size orada geçimlikler yarattık. Ne de az şükrediyorsunuz” 7,10 ister yaşlı ister genç hayatın her anı bir nimettir, şükür edilmesi gerekir. Bu şükrün zamanı ve yeri tehir edilemez.

Hiç şüphemiz yoktur ki, bizi yaratan ve dünyaya yerleştiren Allah’u Teâlâ’dır ve bir vazifemiz vardır. Ne kadar kalacağımızı da O tayin etmiştir. Hatırlayalım; “Derken, (doğmasını) dilediğimizi belirlenmiş bir süreye kadar (annelerinin) rahimlerinde tutarız. Sonra sizi bir bebek olarak dünyaya getiririz; nihayet sizler olgunluk çağına, (işte bütün bu süreçlerden geçerek) ulaşırsınız: ama içinizden kimilerine ölüm (erken yaşlarda) tattırılır, kimileri de ömrün en düşkün çağına kadar ertelenir; öyle ki, sonunda o, bilen biriyken hiçbir şey bilmez hale gelir.” 22,5 “Doğrusu biz, insanı bir meşakkat içinde yarattık”.90,4 Bu ayetteki “kebed” zorluk, sıkıntı demektir.

İnsanoğlu bu dünyada imtihan olmaktadır, halden hale geçmekte elenmektedir. İşte insan bu hallere dayanacak tahammül edebilecek şekilde yaratılmıştır. Vererek ve alarak Allah imtihan etmektedir, her halde çare de vardır. Her derdin çaresi vardır ama “ihtiyarlık” müstesna (Tirmizi tıp,2) Hayatın başlaması ne kadar doğal ise yaşlılık ve ölüm de bir gerçektir. İdeal olanı yaşlılığın verdiği olumsuzlukları bir nimet olarak görmek gerekir. Günaha az girme gibi olumlu yanlarını görme gibi. Din hayra motor şerre frendir sözü doğrudur.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 2017. BİR TAHLİL
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları