poyrazoğlu otomotiv etiler

10.000 ADIM

Gülnur PÜRDİK

05-10-2019

Pek çok birey kilo vermek veya ideal kilosunu korumak için sadece yediklerini azaltmanın yeterli olacağını düşünür. Bazıları da mucizevi olduğuna inanmak istediği besinleri tüketmenin yeterli olacağını düşünerek sihirli bir formül arayışı içinde olurlar. Sihirli formül mü? Sağlıklı beslenme artı günlük 10.000 adım ile aktif yaşam tarzının benimsenmesi…

Her yaşta her fırsatta egzersiz yapın.

Kendinizi daha iyi hissetmek için güneşin doğuşuyla beraber henüz kirlenmemiş havayı içinize çekerek yapılan yürüyüşün verdiği huzuru yaşamalısınız.

Güçlü bir kalbe sahip olmak, kolesterolü düşürmek, insülin direncini yenmek, genç kalmak, sindirim sorunlarınızdan kurtulmak ve hastalıklardan korunmak için zaman, yer aramadan aktif yaşamı tercih edin.

İnsülin direnci, diyabet gibi sağlık problemleriniz var ise ana öğünden 1 saat sonra tok, bu gibi sağlık problemleriniz mevcut değilse vücut yağınızı azaltmada sabah aç karna spor önerilir.

Hareket etmenin vücudunuza ne kadar iyi geldiğini sürekli hatırlayın.

Kendinizi yorgun hissettiğinizde uzanmak yerine hafif yürüyüşlerle dolaşımınızı hızlandırın.

Müzik ile fiziksel aktiviteyi eğlenceli hale getirin.

Her gün aynı saatte aynı fiziksel aktivite yerine farklı zamanlarda farklı alternatifler uygulayın.

Spor için vaktiniz yoksa iş yerinde öğle tatillerinde ve iş çıkışı yürümeyi veya bisiklet ile ulaşımı sağlayarak kendinize fırsatlar yaratın.

Havaların serinlemesiyle, yaz aylarında alıştığınız klimalı dört duvarlardan çıkarak akşam yemeği sonrası aile yürüyüşlerine yer verin.

Fiziksel aktivite depo edilemez. Bu sebeple ağırlık denetimi için belli dönemlerde yoğun spor yapmak yerine düzenli birer gün aralıklı veya sağlık için yararı artırmak adına her gün fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Aileler ev içinde televizyona ve bilgisayara ayrılan süreyi sınırlandırmalı ve çocuklarını ilgi duydukları fiziksel aktivitelere yönlendirmelidir.

Özellikle 2 yaşın üzerindeki çocukların 2 saatten fazla ekran karşında oturmalarına izin vermemeli. Gün içerisinde uyumadıkları sürece 1 saatten daha uzun süre hareketsiz kalmaları engellenmelidir.

Çocukların günün ortalama 1 saatini orta şiddetli kendi vücut ağırlıklarını kullanarak yaptıkları tırmanmak, ip atlamak gibi fiziksel aktiviteler kas ve kemik güçlenmesini destekler. Oyun oynarken koşma, sıçrama, top atma, ani durma gibi hareketler çocuklarda akciğerlerin daha etkili çalışmasına ve esnekliğinin artmasına yardımcı olur.

Yaşlılar için en güzel aktif yaşama uyum şekli ise yürüyüştür. Herhangi bir sakatlık yaşanmaması adına da en güvenlisi günlük 30 dakika orta tempolu yürüyüşlerdir.

Aktivite yaparken bol sıvı tüketmeye özen gösterilmeli özellikle yüzerken fark edilmeyen sıvı kaybı dengelenmelidir.

Hareketsiz bir yaşam ve sağlıksız beslenmenin yol açtığı hastalıkların tedavisi için hastane koridorlarında yürümek yerine sağlığınıza sağlık katarak yeşilliklerin içinde yürüyün.

Seçim sizin...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 10.000 ADIM
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları