poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

1 SAAT BAYRAM ETTİRDİ

Özkan TOKMAK

01-11-2017

Milyonlarca insanın şikayet ettiği, adeta sosyal medyada bir isyana dönüşen sürekli yaz saati uygulamasına Bakanlar Kurulu neşteri vurdu. Bakanlar Kurulu 2016 yılında aldığı kararı geri çekerek kış saati uygulamasına TEKRAR geçileceği karara imza attı. Konu haberlerde müjde olarak açıklanırken, sosyal medyada ayrıca bir bayram havası esti. Ancak bu kararın hayata geçmesi için milyonlar bir yıl daha beklemek zorunda…

Kış saati uygulamasının kalkması, sürekli yaz saati uygulaması nedeniyle Denizli’de olduğu gibi ülke genelinde pek çok kişinin kafası oldukça karışmıştı. Karmaşanın ana nedeni ise, sabah saat 08.00 olmasına rağmen havanın halen karanlık olması, ayrıca saat 16.30’dan sonra zifiri karanlık çökmesi konuyu herkes için olumsuz bir noktaya taşımıştı. Alışkanlıkların bozulması da işin cabası oldu. Öyle ki, sabah iş için evden çıkanlar özellikle okulun yolunu tutan öğrenciler ile veliler duruma isyan bayrağı açmıştı. Karanlıkta ders başı yapan öğrencilerin motivasyonlarının zarar gördüğü ve çalışanların psikolojilerinin bozulduğu, verimliliklerinin düştüğü aşikar bir gerçek olarak ortaya çıkmıştı. Özellikle vatandaşlar, sosyal medyadan bu durumu en üst perdeden dillendirmeye ve çözüm isteklerini Hükümete iletmeye büyük gayret harcadı. Hükümet kanadından sürekli yaz saatinin uygulanacağı ve eskiye bir dönüş olmayacağı yönünde gelen açıklamalar ise, moralleri bozdu bozmasına ama kış saati uygulaması için taleplerin önünü kesmedi. Hal böyle olunca da son Bakanlar Kurulu toplantısında konu ele alındı ve vatandaşın istediği noktada bir açıklama geldi. Resmi Gazete'de yayınlanan kararda sürekli yaz saati uygulamasının bu yıl da devam edeceği ancak gelecek yıl yani 28 Ekim 2018 Pazar günü saatlerin bir saat geri alınmasının kararlaştırıldığı bildirildi. Kararda ayrıca, 7 Ekim 2016 tarihli ve 2016/9154 sayılı Bakanlar Kurulu kararının da yürürlükten kaldırıldığı belirtildi. Bu durum ülke genelinde sevinç yarattı yaratmasına ancak, bu yılda yaz saatinde kalınması yinede bir burukluk bıraktı.

Peki gün ışığından fazla yararlanmak amacıyla Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde uygulanan kış saati uygulamasının 1700’lü yıllara dayandığını biliyor musunuz? Benjamin Franklin, Amerika Birleşik Devletleri'nden Fransa'ya elçi olarak yollandığı sırada, Paris halkının mum israfını önlemesi ve gün ışığından daha çok yararlanması için The Journal of Paris adlı gazetede imzasız bir mektup yayımladı. Bu yazı bir değişimin fitilini ateşlemiş oldu. Bazı kişiler kış saati uygulamasını fikir babası olduğunu belirtse de tarihi kaynaklar Benjamin Franklin’i gösteriyor. Zaman içinde ise elektrikten tasarruf etmek, gün ışığını daha fazla kullanmak amacıyla birçok ülkede kış saati uygulaması yayıldı.

Sonuca baktığımızda ülkemizde de kış saatini kaldırma uygulaması çokta uzun sürmedi. Alınan Bakanlar Kurulu kararı ile ülkede öğrenci velileri, öğrenciler ve sabah işe erken giden milyonlarca kişi ‘Oh Be’ dedi.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1 SAAT BAYRAM ETTİRDİ
Özkan TOKMAK - Diğer Yazıları
Bütün Özkan TOKMAK Yazıları