poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

 BAYRAM

Mustafa Örki

18-06-2018

" Allah oruç günlerinin sayısını tamamlamanızı, sizi doğru yola ulaştırdığı için O'nu yüceltmenizi ve şükretmenizi ister". Bakara 185.Bu ayeti Elmalılı M.Hamdi Yazır merhum tefsirinde "Ramazan'ı tamamlayıp Tekbir alarak bayram namazını kılınız demek olur der."

Müminlerin iki bayramı vardır Ramazan ve Kurban bayramı. Peygamber( s) bayram namazlarını Namazgâhta kılardı. Yalnız erkekler değil kadın ve çocuklarda katılırdı.

Elhamdülillah Ramazan ayı bitiyor bu gün arefe yarın bayram. İlk işimiz sabah namazını camide kılmak. Sonra eve dönüp abdest tazeleme, mümkünse tatlı bir şeyler yiyerek camilere gitme olacak. Namaz, bayramlaşma, tebrikleşme, ziyaret, yeme içme günlerini yaşayacağız.

Bayramın Arapça karşılığı "ıyd" ahiretteki adı ise "mead"dır. Bu ikisi arasındaki bağı nasıl izah edeceğiz? Şöyle demişler; Ramazan bayramı ramazanın hâsılatıdır. Vahiyle ömrümüzü aydınlatırsak ahretimiz bayram olur,cennet olur.Tadımlık bayram ebedi sevincin nasıl olacağını bize net olarak gösteriyor.

Ramazan nede çabuk geçti. Şahitlik yapacağı kesin. İnşallah memnun ayrılmıştır. Gelecek seneye kim çıkar bilmiyoruz. Duyarlı insanlar sorumluluklarını bilir ve ölüm gelinceye kadar tavrının aynı olması için titiz davranır. Bu bayramlar çabuk geçer asıl bayramımız ahrette olacak inşallah. Bayramınız kutlu olsun, yenisini göstersin.

Ramazan ayında Allah Resulü son derece cömert olduğunu biliyoruz, kitaplar böyle kaydetmiş. O sevindirerek seviniyordu. Bayramda eş dost ziyareti sevindirmektir, değer verdiğimizi göstermektir. Ayrıca ömrümüzü nasıl bereket katacağımızın da göstergesidir. Nasıl olacak?

Kısaca şöyle özetleyebiliriz; Haram hayatımızda olmayacak, sonra ibadet ve ubudiyetimiz olacak. Ubudiyet insanın insanlara karşı vazifeleridir. Her zaman insan bilgiye, manevi desteğe ve maddi şeylere ihtiyacı vardır. Her insan ya alıcı ya da verici konumundadır. Resullullah daha çok verici idi. Bizde alan el değil veren el olmak için çalışmalıyız.

Niyet ve gayretimiz olursa ki, bu bize yakışandır sonuç bir şekilde olur. Ramazan da ramazana uygun harekâtımız olunca bayram bir başka olur. Eğer böyle bir durumumuz yoksa içimizde bir eksiklik ve rahatsız eden vicdani sızıyı hissederiz. Çokta fazla bir tat alamayız.

El hamdülillah! Ramazan bitti, hepimiz biraz yorgunuz ama huzurluyuz. Şunu öğrendik eğer hayatımızı ramazanlaştırabilirsek ki, bu mümkündür huzur devam edecek. Rabbimiz emeğe değer veriyor kısa da olsa sevindiriyor, aslı öbür tarafta. Cennette itimat eden ve güzel amel işleyenler için oluşturulmuş bir yer.

Bayramlarımız inşallah hep sürsün dileği ile. Ramazan bizden memnun ayrılır, biz ondan memnun olduk. Şahadetimiz umarım makbul olur. Gelecek seneye kim kalır kim gider bilmiyoruz. Rabbim vaktin sahibi olmayı müminlere nasip eylesin.

Sağlık ve mutluluk dilerim. Bayramımız bayram olsun. Âmin!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ -  BAYRAM
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları