poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

  RIZÂ

Mustafa Örki

11-05-2019

“Allah onlardan razı oldu, onlar da Allah’tan razı oldular” Maide/5,119

Sözlükte “hoşnut ve memnun olmak, tasvip etmek, beğenmek” anlamındaki rızâ kelimesi dinî hayatın temel kavramlarından biridir. Kur’an’da ve hadislerde rızâ kavramı üzerinde önemle durulmuş, müminler Allah’ın rızâsını kazanmaya teşvik edilmiş, rızâ mertebesine ermenin en büyük mutluluk olduğu ifade edilmiştir.

Mümin Allah’ın rızâsını kazanmak amacıyla gerekirse canını ve malını feda etmelidir Bakara 2/207, 265) Müminler yardım ve iyilik gördükleri kimselere, “Allah razı olsun” diye dua ederler, bu bir mümin için yapılacak en güzel duadır.

İbadet ve kulluğun nihaî gayesi Allah’ın rızâsına ermektir. İnsanların yaptıkları hayırlı işler Allah’ın rızâsını kazanmaya vesile olduğu gibi kötülük ve günahlar O’nun gazabına sebep olur. Allah kullarının kötülük yapmalarına ve küfür üzerine olmalarına asla razı olmaz. Tevbe 9/96; (TDV. Rızâ mad

Allahın rızasını ermek için Müslüman olmak gerekiyor. “Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslâm’a) girin. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır” Bakara/2,208

Müslüman olmak için kelim-i tevhidi veya şahadeti kalben kabul etmek gerekiyor. Sonrası kapıdan girmiş oluruz. Bir ayağı içerde biri dışarıda Müslüman olunmuyor. İbadet ve kulluğumuzda eksik ve kusurlar bizi dinden çıkarmaz. Yeter ki iman noktasında sıkıntımız olmasın. Bakara Suresinin bu âyetini anlamak için bir önceki bakmamız gerekiyor.

“İnsanlar arasında öylesi de vardır ki, Allah’ın rızasını kazanmak için kendisini feda eder: Allah ise, kullarına karşı daima şefkatlidir.” Bakara/2,207

Allah’ın rızasını en değerli görmek onun için her türlü sıkıntıyı göze almakla bilmekle mümkündür. Hicret edenler, malını-evini terk edenler, Allah rızası için ilim uğruna gece-gündüz zihin teri akıtanlar, ölen ve öldürenler vs.

Allah’ın rızasını kazanamayan her şeyi kaybetmiştir aslında. Sahurda uykuyu bölmek kolay değildir, bu işi mânevi bir lezzete dönüştürmenin yolu O bizden böyle razı olacak düşüncesi işimizi kolaylaştıracaktır. Aslında o anda hissettiğimiz duygunun benzerini iftar yaparken bir mümin daha fazlasını yaşar. Hiçbir mâzereti yok iken bu güzellikten mahrum kalan suç işlemiş gibidir.

Biz bu dünyaya Allah’ın rızâsını kazanmaya geldik. Evet, büyük bir iş bedeli gerekiyor. Bu arada birini sevindirir “ Allah senden razı olsun” diye duasını alabilirsek iş daha güzel olur. Böyle derdimiz olmaz ise o zaman şeytanı sevindirmiş oluruz, düşmanımızın izinden gitmiş oluruz. Cennet mutlulukların üretildiği bir yer iken cehennem tam tersidir. O gün gelmeden evvel, eyvah demeden elden ne geliyorsa yapmaya gayret etmeliyiz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ -   RIZÂ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları