poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

    KADIN OLMAK

Gülistan ÇÖVÜT

07-03-2018

Aile dediğimde; öncelikle aklımıza anne, baba ve çocuklardan oluşan bir topluluk gelmektedir. Günümüz aile düzenindeanneler de çalışmakta ve üreten bireylerolarak ailesinin yanında yerini alıyor, Üreten bireylerolarak hem annelik görevlerini tam eksiksiz bir şekildeyerine getirmekte hem de evinin temizliğini, düzenini ve tertibinisağlamaktadır.

Kadınlar, halkınen fedakâr, çalışkan ve üretenbireyleridir, Bunlara karşıtoplumdan hak ettiği sevgi ve saygıyı görmektedir, Diğer toplumlarabakıldığındahırpalanan, kotu davranılanve aşağılanan birey olan kadın, ülkemizde“ana”olarak yüceltilmiş ve hak ettiği değeri görmektedir.

Kadınlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 8 Mart'ta eşitlik isteklerini daha yüksek sesle dile getiriyorlar. 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması, uluslararası düzeyde kabul gören bir hal alması 1970'lere rastlasa da, bu tarihe kaynaklık eden olay ve dünya kadınlarının ortak bir gün kutlama isteğinin gündeme gelişi 1800'lerin ortasını bulur. ABD'nin New York kentindeki Cotton tekstil fabrikasında çalışan işçi kadınlar, 1800'lü yılların ortalarından beri daha iyi çalışma koşulları, emeklerinin karşılığında hak ettikleri ücret ve daha iyi yaşam için mücadele vermektedir. Ama bunca yıllık mücadeleye karşın elde edebildikleri pek bir hak yoktur. En sonunda, 8 Mart 1908 günü, haklarını alabilmek için son çare olarak greve giderler. Ancak patronlar bu greve zalim bir şekilde müdahale ederler. Greve giden kadınlar fabrika binasına kilitlenirler. Patronlar bu yolla grevin başka fabrikalara sıçramasını engellemek isterler. Ancak beklenmedik bir şey olur ve fabrika yanmaya başlar. Ne yazık ki yangından fabrikada bulunan kadın işçilerden çok azı kaçarak kurtulmayı başarır.

Yanan fabrikadan kaçmayı ve fabrikanın çevresine kurulmuş olan barikatları aşmayı başaramayan 129 kadın işçi yanarak ölür. Aynı yıl diğer endüstri kollarındaki kadınlar da mücadeleye devam ederler. Kadınların yürüttükleri mücadelenin temelinde seçme ve seçilme hakkı, günlük çalışma saatlerinin, koşullarının ve ücretlendirmenin yeniden düzenlenmesi gibi konular bulunmaktadır. Dünya Kadınlar Gününde bugün de ilk başlarda yapıldığı gibi eşitlik için, bağımsızlık için, politik haksızlıkların ortadan kalkması için, daha iyi yaşama ve çalışma koşulları elde edebilmek için çalışılıyor.

Bununla ilgili Muaz Kalaycı’nın bir yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum :

Kim Kadın?

Adam olmadan önceinsan olabilmenin en temel unsurudurkadın. Çoğu zaman değil, her zamanher gözün nuru, hayatın can damarıdır.İnsanlığın devamı içinolmazsa olmazdır.En büyük dertlerin dertlisi,en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır.

Kadın;denizin dibindeki inci,parlaklığıyla gözleri alan yakuttur. Küçük şeylerden mutlu olan,mutlu olduğunu da, mutlu olmasına sebep olanı da unutmayandır.

Hep zarar gören amakimseye zarar vermeyenkişidir. Çilekeştir.Zillete düşendir.Bir kenara itilen, canı çıkana kadar dövülendir. Her kabağın başına patladığı yazgısı kara talihsizlerin talihsizidir.Allah'ın kadını bir emanet olarak verdiğiniunutan adamlaraadam olmadıklarını anlatansessiz aktörlerdir.

Kadın;babasının ayakları altındakipaspastır. Bazeneşinin zulmünü görmezden gelen eş,bazen de abilerinin elinde kalandır. Erkeğin adının çapkına çıktığı tecavüzlerdeadına kahpekoyulandır.

Şehit tabutuna sarılmış gözyaşı dökenşehit anasıdır. Asla katillere boyun eğmeyen,bebeği sırtındaKurtuluş Savaşına mermi taşıyandır.En asil alın terinin en muhteşem sahibidir.

Benimbu satırları yazıyor olmamın vesilesidir.Canımın içi,gözümün bebeğidir.Gözünden damlayacak bir tek yaşaömrümü feda edeceğimkişidir. Gönül bahçemde açan rengârenk güllerin arasındakien güzel çiçektir.

İnsan olmanın vesilesidir.Havva'dır kadın. Sevgilinin can damarıAmine'dir. Latife eşHatice'dir. Bir iffet abidesiMeryem'dir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ -     KADIN OLMAK
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları