etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

   Su & Beslenme

Gülnur PÜRDİK

03-11-2018

Yeterli su tüketimi, sağlıklı yaşamın gereklerindedir. İnsan vücudunun içerdiği su miktarı yaşa ve cinsiyete göre değişmekle birlikte ortalama %60’ı sudan oluşmaktadır. Bu yüzden vücut fonksiyonlarının sürdürülmesi için yeterli sıvı alımı gereklidir. Su gereksinimimizin %50’sini içeceklerden, %35’ini yiyeceklerden karşılarız. Her gün vücuttan terleme, idrar, soluma ve dışkılama ile 2.5-3 litre su atılır. Terlemenin çoğaldığı yaz aylarında su tüketimi artarken havaların soğuması ile su içmek aklına bile gelmeyen kişileri görüyorum. Sağlıklı yaşam adına eskiye göre bilinçlendiğimiz son dönemlerde günde 8 bardak su tüketmeyen bireyler çoğunlukta. Su hakkında çoğunlukla sorulan sorulardan yola çıkarak birkaç maddeyle sizle suyun yararlarından bahsetmek isterim…

Su böbreklerin düzenli çalışması, böbrek yetmezliği ve yüksek tansiyonun önlenmesine yardımcı olur. Su alımı az olduğunda yoğun idrar üretimi böbrekleri yorarken, yeterli su alındığında böbreklerin yükü hafifler. İdrar yolları enfeksiyonundan korunmada ve iyileşmesinde bol su içmek temel kuraldır. Su alımı böbreklerden tuz atımını hızlandırır. Vücutta tuz birikimi yüksek tansiyon için risk faktörüdür. Son yapılan araştırmalarda ülkemizde kadınlarda kalp hastalıklarında artış olduğu gözlemlenmiştir. Hanımlar kış akşamlarına eşlik eden yağlı, tuzlu patlamış mısırları tüketirken bu yazdıklarımı hatırlamanızı dilerim.

Fiziksek aktivitenin artması metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmada hızlandıkça bedende daha çok ısı oluşur. Fazla ısının uzaklaştırılması terlemeyle gerçekleşir. Su kaybına bağlı olarak kanın hacmi azalır ve kalp bunu dengelemek için atış hızının artırır. Bu da spor performansını sınırlar. Egzersiz sırasında susama duygusunun gelişmesini beklemeden azar azar su içilmelidir.

Su içsem, kilo yapıyor derler ya yalan. Su bedende yağa dönüşmez. Su metabolizmada oluşan atıkların bedenden dışarı atılmasına yardımcı olur. Su içildiğinde midede tokluk duygusu geliştiğinden iştah kontrolü sağlar. Neden oda sıcaklığında su öneriyorum? Ilık su mideden geç ayrıldığı için tokluk sürenizi kontrol etmenizi destek olur. Yatağınızın başında bulundurduğunuz bir bardak suyun sabah kalktığınızda içilmesi kabızlık problemi yaşamanızı önler. Yeterli su tüketimi vücut ısınızı dengeleyerek kışın fazla üşümenizi engeller.

Cilt sağlınızı korumak için diğer hücrelerde olduğu gibi deri hücreleri de işlevlerini yerine getirmek için yeterli suyu almak zorundadır. Deri vücutta oluşan fazla ısıyı terlemeyle dışarı atan organdır. Bu sebeple kuru görünümden kurtarmak yeterli su içerek sizin elinizde…

Anne sütü ilk altı ay tek başına bebeğin su ve besin öğeleri gereksinimini karşılar. Altı aydan sonra annenin yeterli süt salgılayabilmesi için kendi gereksinimine ek olarak su alması gerekir. Su, süt üretimini artırır.

Çay, kahve gibi içeceklerde bulunan kafein bedenden su atımını artırır. Su ile birlikte içerisindeki kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerinde atımı artırdığı için kemik erimesi riskini tetikler. Hazır meyve sularının çoğuna şeker katıldığından obezite riskini artırır. Demem o ki suyun yerini hiçbir içecek tutmaz.

Kısaca bahsettiklerim ve daha fazlası adına sağlıklı yaşamın anahtarı diyebileceğimiz suyu günlük beslenmenizde eksik etmemiz dileğiyle…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ -    Su & Beslenme
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları