poyrazoğlu otomotiv etiler

Ziraat mühendisleri endişeli 

Ziraat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Gülhan Saruhan, yeni torba tasarısıyla ormanların, arazilerin ve suların özelleştirilmesinin önünün açıldığını ileri sürerek, “Çiftçiye, orman köylüsüne ve ülke ekonomisine darba indiriliyor” dedi.

06-04-2018 17:34

TBMM’ye sevk edilen ve komisyon görüşmelerinde kabul edilerek genel kurula sunulan Torba Yasa Tasarısı ile ilgili endişelerini dile getiren Ziraat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Gülhan Saruhan,  konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen toplantıya, Ziraat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Onursal Başkanı Kadir Çelikkol, Şube Başkanı Gülhan Saruhan Kimya Mühendisleri Odası Denizli Temsilciliğinden Deniz Akdağ, Kemal Karabulut, Çevre Mühendisleri Odası Denizli Temsilcisi Tevfik Basmacı, Harita Mühendisleri Odası Denizli Temsilcisi Kemal Çavdaroğlu ile ziraat mühendisi Süleyman Öztürk katıldı.

Yeni Torba Yasa Tasarısı ile ormanların, arazilerin ve suların özelleştirilmesinin önünün açıldığını ileri süren  Gülhan Saruhan, “Siyasi iktidar şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili toplumun isteklerine kulak vermeyip ortada görülmezken, TBMM’ye sevk ettiği ve komisyon görüşmeleri tamamlanarak Genel Kurula sunulan yeni bir torba tasarıda sularımıza, arazilerimize ve ormanlarımıza yönelik yeni bir tehditlerle ortaya çıktı” dedi.

“Mülkiyetin korunması ilkesi yok ediliyor”

Torba tasarıyla bir veya birden fazla havzadaki su varlıklarının gerçek ve tüzel kişilere su kullanım izni verilerek tahsis edilmesi yoluyla özelleştirilmesinin önü açıldığını söyleyen Saruhan, “Suyun metalaştırılıp, çiftçiye fahiş fiyatla sulama suyu satılması tarıma ve üretime vurulmuş büyük darbedir” diye konuştu. Tasarıda endişe uyandıran bir diğer konunun ise zorunlu arazi toplulaştırılması olduğunu vurgulayan Saruhan, Anayasa ile güvence altına alınmış mülkiyetin korunması ilkesinin yok edileceğini vurguladı. Diğer taraftan torba tasarı ile orman alanları için son derece zararlı olabilecek kullanım biçimlerine tahsisinin önünün açıldığını da söyleyen Saruhan,  AKP Hükümeti’ni uyardı.

“Bu durumu kabullenmeyeceğiz”

Saruhan, torba tasarının takipçisi olacaklarını belirterek,  “AKP İktidarı tarafından yapılmak istenen şeker fabrikalarının ve suların özelleştirilmesi, kamuya ait ormanların ve çiftçiye ait arazilerin özelleştirilmesinin önünün açılması politikalarından en büyük zararı üretici ve yoksul halk kesimleri görecektir. Yapılmak istenenler uzun dönemde uluslararası sermayenin ve küresel çıkar çevrelerinin amaçlarına hizmet edecek politika ve tercihli uygulamalardır. Vazgeçilmelidir. Sorumluları uyarıyor, bu durumu kabullenmeyeceğimizi ve takipçisi olacağımızı kararlılıkla ifade ediyoruz” dedi.

 Şengül BOZ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ziraat mühendisleri endişeli 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör