etiler poyrazoğlu otomotiv
23 Eylül 2018 Pazar

Zeybekci., Eximbank desteklerini anlattı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, New York'taki Türkiye Ticaret Merkezi (TTM) açılışının ardından biraraya geldiği basın mensuplarına, Eximbank destekleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

25-09-2017 15:15

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Eximbank destekleriyle ilgili yaptığı açıklamada, "Eximbank ile ilgili olarak, elimizdeki tüm ürünler ve ihracatçıya sağladığımız imkanlarla ilgili bir sıkıntımız yok. Hatta bunu daha da genişletiyoruz. Peki ne yapıyoruz? Müteahhitlere, 'Yurt dışında bir proje aldığınız zaman bu proje için Türkiye'den ithal ettiğin her ürüne 1 yıl vadeli sıfır faizli kredi veriyoruz' diyoruz. Şu anda Eximbank'ın ihracat kredisi ve sigorta desteğinin Türkiye ihracatı içindeki payına baktığımızda bu yıl yüzde 25'i geçeceğiz ve önümüzdeki yıl çok büyük bir ihtimalle bunu yüzde 26'nın biraz üzerine çıkaracağı” dedi. 

“HEDEF KORE’Yİ GEÇMEK”

Eximbank’ın ihracat kredisi ve desteklerinde  Kore’nin bir numara olduğunu hatırlatan Ekonomi Bakanı Zeybekci, “ Bizim de Kore'yi geçme gibi bir hedefimiz var. Burada hedefimiz yüzde 30'un üstüne çıkmak. Şu anda hükümet olarak gerek Exim kredileri, gerekse yatırım teşviklerindeki en büyük sıkıntımız ise yatırım yapabilmek; ayrıca üretmek ve yeteri kadar stok yapabilmek için ihtiyaç duyduğumuz finansmanın pahalılığı. Bu nedenle dikkat ederseniz, attığımız her adım faiz destekleri yönünde gidiyor. Gerek yatırım teşviklerinde, gerek ise üretim ve ihracat desteklerinde faiz desteği sağlıyoruz" diye konuştu. 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Zeybekci., Eximbank desteklerini anlattı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör