poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Zehirli ishale dikkat!

Son 15 gün içinde Isparta’dan iki, Afyon ve Denizli’den birer çocuk  zehirli ishale bağlı hemolitik üremik sendromundan yoğun bakımda yatırılarak tedavi edildi. PAÜ Hastanesi Çocuk Nefroloji BD. öğretim üyeleri Prof. Dr. Selçuk Yüksel ve Dr. İlknur Girişgen, aileleri uyararak alınması gereken önlemler hakkında bilgiler verdi.

20-06-2018 12:13

PAÜ Hastanesi Çocuk Nefroloji BD. öğretim üyeleri Prof. Dr. Selçuk Yüksel ve Dr. İlknur Girişgen, yaz aylarında artış gösteren zehirli ishal ve ona bağlı gelişen ölümcül Hemolitik Üremik Sendromu hastalığına dikkat çekti. 

Dr. İlknur Girişgen, son günlerde artış gösteren hastalıkla ilgili son 15 gün içinde Isparta’dan 2, Afyon’dan 1 ve  Denizli merkezden 1 çocuğun zehirli ishale bağlı hemolitik üremik sendromu tanısıyla yoğun bakımda yatırılarak tedavi edildiğini açıkladı. Girişgen, “Hemolitik üremik sendrom en sık toksin üreten E.Coli denilen mikrop tarafından oluşabilmektedir. E.Coli kanlı ishal yanında bazı bireylerde akut böbrek yetmezliğine ve kan hücrelerinde yıkıma yol açmaktadır. Ölümcül olabilen bir hastalık olan hemolitik üremik sendrom erken ve uygun bir tedavi ile iyileşebilir. Ancak, çocukların bir kısmında ölüm,  kalıcı böbrek hasarı ve hipertansiyon gibi arzu edilmeyen durumlarda olabilmektedir” diyerek, alınması gereken önlemler konusunda aileleri bilgilendirdi.

Girişgen, “E.coli enfeksiyonu genellikle mikropla bulaşmış ve uygun işlem görmemiş bir besinin tüketilmesi ya da o besine elle temas edilmesi ile bulaşmaktadır. Enfeksiyonun kaynağı olabilecek besinler arasında iyi pişmemiş et, pastorize olmamış sütler, taze sebze ve meyveler (özellikle toprak üstünde yetişen domates, salatalık, lahana, ıspanak ve marul vb sebzeler) yer almaktadır. Etler iyi bir şekilde pişirilmelidir. Uygun sıcaklık ve sürede pişirildiğinde sebze ve etlerde hastalığa yol açan bakteri ve virüsler yok edilebilir. Tüm sebzeler, özellikle pişirilmeden tüketilecek olanların akan suyun altında uygun bir şekilde yıkanmalıdır” dedi. 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Zehirli ishale dikkat!
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör