poyrazoğlu otomotiv etiler

Zam kime yarayacak?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletme Merkezi Müdürlüğü tarafından ülke genelindeki ören yeri ve müze giriş ücretlerine yapılan zamma tepkiler sürüyor. DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, müze ve ören yerlerin işletmesini 9 yıllığına alan yabancı menşeli firmanın ana gideri işçilik ücretlerinin yılbaşından bu yana değişmediğini belirterek, “Bu zam kime yarayacak?” dedi.

11-09-2018 16:56

Pamukkale ve Laodikya giriş ücretlerine yapılan astronomik zamlar gündemdeki yerini koruyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletme Merkezi Müdürlüğü 1 Ekim’den geçerli olmak üzere 35 lira olan Pamukkale giriş ücretini 50 liraya, 10 lira olan Laodikya gezi bedelini de 15 liraya çıkardı.

Halkın tepkisini çeken zamma ilişkin değerlendirme yapan DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, 2018 yılının başından itibaren müze ve ören yerlerine zam yapılmasını beklediklerini, fakat zam yapılırken yerli vatandaşların müze ve ören yerlerini ziyaret etmesini kolaylaştıracak indirimlerin de yapılmasını umduklarını söyledi. Bu indirimler yapılmadan gelen zamların yerli ziyaretçi sayısını ciddi manada olumsuz etkileyeceğini ifade eden Şen, özellikle Pamukkale’ye giriş ücretinin yüksek olmasından dolayı Pamukkale’yi Denizli halkının ziyaret etmesinin neredeyse imkansız hale geldiğini kaydetti.

“Yerli halk uzaklaşır”
Pamukkale’yi ziyaret edemeyen yerli vatandaşların müze ve ören yerlerinden uzaklaşacağını, kültürel ve doğal varlıkların vatandaşların ulaşabileceği bir ücret tarifesi ile yerli vatandaşlara sunulması gerektiğini dile getiren Şen, müze kart uygulamasının vatandaşlara daha iyi tanıtılması gerektiğini vurguladı. 30 Eylül tarihine kadar 50 TL bedelle müze kart alan kişilerin 1 yıl boyunca tüm müze ve ören yerlerine 365 gün ücretsiz girebileceğini belirten Başkan Şen, yurtdışındaki örneklerinde olduğu gibi yerli vatandaşlara ayda bir gün ücretsiz ören yeri ve müzelerin ziyaretinin sağlanmasının da yerli ziyaretçi açısından olumlu olacağını söyledi.

 “Bu zamla kimlerin geliri artacak?”
Geçen yıl ihalesi yapılan müze ve ören yerlerinin 9 yıllığına Sicpa isimli yabancı menşeli bir şirkete ihale edildiğini hatırlatan Şen, “Bu şirket 9 yıllığına 3 milyar 907 milyon lira yaklaşık bedelle mayıs ayından itibaren ören yeri ve müzelerin işletimini aldı. Bu süreçte ören yeri ve müzelere bu zammın yapılmasını gerektirecek bir maliyet artışı olmadı. İlgili firmanın ana gideri işçilik ücretleri de yılbaşından bu yana değişmedi. Yapılan zamların Sicpa isimli şirkete mi, bakanlık gelirine mi katkı yapacağını merak ediyoruz” dedi.

“Bölge turizmine katkıları yok”
DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, geçmişte Pamukkale’de işletmecilik yapan şirketlerin de burayı işlettikleri süre boyunca Denizli ve Pamukkale turizmini geliştirmek adına bir çalışma yapmadıklarını belirterek, kent merkezindeki esnafa katkı sağlamadıklarını, bundan sonraki dönemde işletmecilerin buradan para kazanıp, hiçbir şekilde bölge turizmine katkı vermeden çalışmalarını istemediklerini kaydetti. Şen, 2 milyonu aşkın yerli ve yabancı ziyaretçi ile Türkiye’de en çok ziyaret edilen ören yeri olan Pamukkale’ye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u davet etti. Şen, “Bakanımızı Denizli’de mutlaka görmek, şehir turizmini geliştirecek önerileri DENTUROD olarak anlatmak istiyoruz” dedi. 
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Zam kime yarayacak?
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör