poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Yönerge yürürlüğe girdi

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde, 3 Haziran pazar günü dengesini kaybederek düşen yamaç paraşütünde yolcu olarak bulunan Güney Koreli turistin hayatını kaybetmesi, Denizli Valiliği ve Pamukkale Kaymakamlığı’nı harekete geçirdi. Pamukkale Kaymakamlığı’nın hazırladığı 32 sayfalık Yamaç Paraşütü Uçuş Yönergesi, Vali Hasan Karahan’ın onayı ile 13 Haziran’da yürürlüğü girdi. Yönerge  Pamukkale Kaymakamlığ’ının resmi internet sitesinde yayınlandı. 

20-06-2018 18:13

Pamukkale’de yaşanan Güney Koreli turistin hayatını kaybettiği yamaç paraşütü kazası, motorlu ve motorsuz  hafif hava araçlarının uçuşlarının kimler tarafından ve nasıl denetlendiği tartışmasını da gündeme getirmişti. Uçuşların süresiz olarak  iptal edildiği kaza sonrası harekete geçen Pamukkale Kaymakamlığı,  Pamukkale’de motorlu ve motorsuz çok hafif hava araçları uçuş faaliyetlerinin güvenli bir şekilde yürütülmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen Yamaç Paraşütü Uçuş Yönergesi hazırladı. Vali Hasan Karahan’ın oluru ile 13 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe giren yönerge, Pamukkale Kaymakamlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlandı. 

32 sayfalık uçuş yönergesi 
Türkiye Havacılık Federasyonu yükümlüğünü taşıyan Türk Hava Kurumu, TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu, Uçuş Kontrol Heyeti, Pamukkale Kaymakamlığı, Pamukkale İlçe Spor Müdürlüğü, Türkiye Hava Sporları Federasyonu İl Temsilcisi,  Pamukkale Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iniş parkurlarında işletmeci firmaların görüş ve önerilerinin İlçe Sportif Turizm Kurulu’nun değerlendirilmesi sonucunda hazırlanan yönerge  32 sayfadan oluşuyor.  

Uçuş Kontrol Heyeti denetleyecek
Pamukkale’de yelken kanat ve yamaç paraşüt uçuş faaliyetlerinin kontrolünü ve denetimini, İlçe Sportif Turizm Kurulu tarafından görevlendirilen ve en az 5 kişiden oluşan Uçuş Kontrol Heyeti gerçekleştirecek. Yönergede yer alan maddeye göre Uçuş Kontrol Heyeti, T2 tandem pilotu, yamaç paraşüt öğretmeni, P4 ve P5 seviyesindeki yamaç paraşüt pilotu, İl Turizm Müdürlüğü’nün görevlendireceği büro elemanından oluşuyor. 

Uçuştan men cezası

Denizli Valiliği, Pamukkale Kaymakamlığı ile motorlu ve motorsuz hava araçları uçuşlarıyla ilgili kurum ve kuruluşların görevleri, alacağı önlem ve tedbirlerin  yer aldığı yönergede, uçuşlarla ilgili yasaklar da geniş bir şekilde belirtiliyor.  Alkollü olarak uçuşa gelen pilotun 5 gün süreyle uçuştan men edileceğinin vurgulandığı yönergede, uyuşturucu madde kullanan pilot hakkında resmi işlem başlatılacağı, sertifika ve lisansının iptal edileceği yer alıyor. 

13 Haziran’da yürürlüğe girdi
Pamukkale Kaymakamı  Hayrettin Balcıoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mustafa Kaptan, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü  Zafer Akçay, Hava Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Özer Deniz, TÜRSAB Pamukkale Bölgesel  Yürütme Kurulu Denetim Sorumlusu Bilgin Eğitmenoğlu, Türk Hava Kurumu İl Temsilcisi  Hasan Çelebi’nin imzasının bulunduğu yönerge, Vali Hasan Karahan’ın oluru ile 13 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girdi.

Yasak sürüyor
Bu arada Denizli Valiliği’nin Güney Koreli Seo Yun Seok’un yaşamını yitirdiği yamaç paraşütü kazası sonrası Pamukkale’de yamaç paraşütü uçuşlarına getirdiği yasak sürüyor. Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada uçuşların ikinci bir talimata kadar süresiz durdurulduğu belirtilmişti. Yönergenin yürürlüğe girmesinin ardından yasağın bir süre sonra kaldırılması bekleniyor.
Şengül BOZ 
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yönerge yürürlüğe girdi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör