etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

Yıllara meydan okuyor

Buldan’da yıllara meydan okuyan ve modern tezgahların atası sayılan manuel kumaş dokuma tezgahları yılların getirdiği yorgunluğa rağmen halen çalışmaya devam ediyor. 80 yıllık bir dokuma tezgahı halen ilk günkü gibi dokuyan insanın ruhunu, hayalini, sabrını, emeğini ilmek ilmek yansıtarak tıkır tıkır çalışmaya devam ediyor. 

19-02-2019 12:20

Dokuması ile ünlü Buldan ‘da modern ve tarihi tezgahlarda dokunan ürünler geçmişi ve geleceği bir araya getiriyor. İlçede sadece 20 tane kalan eski manüel tipi dokuma tezgahlarının ise bazıları yılların yorgunluğuna yeniş düşerken bazıları ise halen ilk günkü gibi tıkır tıkır çalışmaya devam ediyor. El ve ayağın yanında göz ile de sürekli kontrolünün yapılması gereken manüel tezgahlarda dokunan ürünler ise modern tezgahlara göre daha kaliteli ve kullanışlı oluyor. Pedal sistemi ile hareket eden eski model tezgahlar elle yapılan kontrolle hareketini tamamlayarak dokumayı tamamlıyor. Bu tezgahlarda dokunan ürünlerin modern tezgahlarda imal edilenlere göre daha kaliteli ve kullanışlı olduğu belirtildi. 

Makine el ve ayak gücü ile çalışıyor 

Tarihi nitelikte olan ve 1939 yılında yapıldığı tahmin edilen manüel tezgahlardan birinin sahibi olan Melda Mustak, tezgahın el ve ayak gücü ile tıkır tıkır çalışarak yaptığı dokumalar ile geçmişi geleceğe taşıyor.  Makinalarının yaklaşık 80 yıllık olduğunu söyleyen  Mustak, günümüzdeki modern dokuma tezgahlarının  bu makinalardan esinlenerek yapıldığını kaydetti. Mustak, “Makinamız el ve ayak güce ile çalışan bir makina. Bunun yanında gözle de takip yapılıyor. Makine el ve ayağın bir birine bağlantılı uyumlu çalışması ile dokuma yapıyor. Makinada bir ayak,  bir de el mekanizması var. Bu sayede makine çalışıyor. Hareket kabiliyeti genelde ayak ile sağlanıyor, ayak gücünden sonra el devreye giriyor. Modern makinalara baktığımız zaman bu makinalardan yola çıkarak tasarlandığını görüyoruz” diye konuştu. 

“Bu makinada üretici ne isterse dokunabilir” 

Manuel tezgahlarda daha kaliteli ürünlerin dokunduğunu belirten Mustak, “  “Bu makinada üretici ne isterse dokunabilir. Şu an yünlü şal dokunuyor. Büyük ilgi görüyor.  Sonuçta el dokuması ürün yapılıyor.. Modern tezgahlarda çok sıkı dokumalar çıkar bunda ise daha yumuşak, ince ve esnek dokuma yapılır. Buldan genelinde bu tür 20 makine var” dedi.  İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yıllara meydan okuyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör