poyrazoğlu otomotiv etiler

Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak

Emlak sektörüne yönelik düzenleme 5 Eylül tarihi itibariyle yürürlüğü girdi.  Yeni bir dönemin başladığı sektöründe yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak. 

14-09-2018 10:23

Emlak sektöründe faaliyet gösterecek işletmelerin taşıması gereken şartların yer aldığı Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik, 5 Eylül tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.  Düzenlemeyle, yönetmeliğin yayım tarihinden itibaren 3 ay sonra emlak işletmelerinin taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilmesi için yetki belgesi alması şartı getirildi.  Buna göre, 5 Eylül tarihi itibari ile, işletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilecek. Yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek.

İşletmeler, yetki belgesi için gereken belgelerle birlikte Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine başvuracağını, yetki belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki il müdürlüğü tarafından, oluşturulacak bilgi sistemi üzerinden verilip, yenilenip, iptal edileceğini belirten Gayrimenkul danışmanı Mustafa Sabuncuoğlu, yönetmelik ile kaçak çalışan emlakçıların önleneceğinin altını çizdi. 

Sabuncuoğlu, il müdürlüklerinin yetki belgesi vermek için gereken altyapıyı hazırlaması ve bilgi sistemini kurması gerektiğini belirtti. Emlak işletmeleri için 5 Eylül’den itibaren yetki belgesi zorunluluğunun başladığını aktaran Sabuncuoğlu, “Mevcut emlakçılara çeki düzen getirilirken, temel sıkıntı olan bu işi kaçak yapanlara çözüm getirilmiyor. Apartman görevlisi, site yöneticisi, bakkal ve manav da bu işi yapıyor. Her lokanta camında satılık ve kiralık ilanları var. Bunlarla ilgili bir düzenleme ve cezai müeyyide getirilmiyor. Odaya kayıtlı yasal işlerini yapanların işini zorlaştırırken, kaçak çalışanın ‘ayakçı’ tabir edilenlerin de önüne geçilmeli” dedi. 

Şengül BOZ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör