poyrazoğlu otomotiv etiler

Yetenek taramasında ikinci aşama 

Türk spor tarihinin en büyük altyapı projesi olarak görülen Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesinde ikinci aşamaya geçildi. 8 haftalık programda ilk aşamayı geçen 496 öğrenciye bilimsel testler uygulanacak. 

27-07-2018 11:20

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaklaşa geliştirdiği projede geleceğin yıldızları  ilkokulda keşfediliyor. Önceki aylarda tüm yurtta ilkokul 3. sınıf öğrencileri taramadan geçmiş ve yetenekleri test edilen çocukların ölçüm sonuçları bakanlığın veri tabanına kaydedilmişti. Denizli’de mayıs ve haziran aylarında il merkezi ve ilçelerde yapılan taramalara 5 bin 458 öğrenci katıldı. 8 farklı istasyonda boy-kilo, esneklik, oturma yüksekliği ve kulaç uzunluğu, dikey sıçrama, el kavrama kuvveti, geriye sağlık topu atma, çabukluk-çeviklik ve 20 metre sürat koşusu gibi alanlarda yetenekleri test edilen çocuklardan 496’sı ikinci aşama eğitimlerine katılması için davet aldı. 

Antrenörler ve beden eğitimi öğretmenlerinden oluşan ekipler yaz dönemi olmasına rağmen dün itibariyle ikinci etap çalışmalarına start verdi. Projenin ikinci aşamasına geçtiklerini kaydeden Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, yetenek taramasının ülkemizdeki spor altyapısının geleceğini oluşturacağını, yetenekli çocukların erken yaşta keşfedilip Türk Sporuna kazandırmayı amaçladıklarını kaydetti. Farklı bilimsel metodların kullanılacağı ikinci aşama yetenek taraması 24 Temmuz-14 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

 Orhan MIKIROĞLU 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yetenek taramasında ikinci aşama 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör