etiler poyrazoğlu otomotiv

Yeşilyuva için araştırma önergesi verdi

​​​​​​​İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Acıpayam’ın Yeşilyuva Mahallesi’nde ayakkabı üretimi yapan geleneksel imalathane ve atölyelerin sorunlarının belirlenmesini amacıyla Meclis Araştırması açılması için TBMM’ye önerge verdi.

17-04-2019 11:23

TBMM Başkanlığı’na Anayasa’nın 98’inci ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılması için önerge veren Yasin Öztürk,  Yeşilyuva Mahallesi’nin  tarihsel süreç içerisinde devam eden  üretim uzmanlığına sahip olduğunu belirterek,  mahallenin tabandan tavana toplumsal kalkınmaya katkı verdiğini vurguladı.  Yeşilyuva’daki atadan evlada geçerek artık geleneksel hale gelen ayakkabı üretiminin devamlılığı bölgedeki kültürel sermaye ve sosyal sermaye ile yakından ilgili olduğunu söyleyen Öztürk, “ Ancak Yeşilyuva’daki ayakkabı üretiminin geleceğe aktarılmasında ve daha etkin ve verimli şekilde devam ettirilmesinde bazı problemler görülmektedir. Bunlardan birisi eğitimin yetersizliğidir. Bu bağlamda liselerde ve üniversitede ayakkabı tasarımı, üretimi ve pazarlanmasını uzmanlık oluşturacak şekilde ele alan bölümlerin olması önemli görülmektedir. Yöre halkının talebi de bu yöndedir” dedi. 

Gençlerin lise ve üniversite tercihlerinde bu mesleği tercih edip, bu konuda uzmanlaşmaları için teşvik edilmeleri ve bir takım unsurlarla ayakkabı uğraşının ve mesleğinin cazip hale getirilmesinin önemine değinen Öztürk, “Ayrıca yöre halkı için ayakkabı dizaynı, ayakkabı üretimi ve pazarlanmasıyla ilgili eğitimler alabilecekleri şartlar oluşturulmalıdır. Yeşilyuva Mahallesi yüzyıllardır el yapımı geleneksel ayakkabı imalatı ile meşhur bir beldemizdir. Günlük ortalama ayakkabı üretiminin 10 ila 20 bin çift arası olduğu tahmin edilmektedir. İrili ufaklı 200 kadar imalathane ve atölyenin bulunmaktadır. Son yıllarda gerek ülkemizde yaşanan derin ekonomik bunalım, gerekse hükümetin her sektörde olduğu gibi ayakkabı sektöründe de yerli üretim yerine ithalat malların tüketimini adeta teşvik eden politikaları nedeniyle Yeşilyuva Mahallesinde ayakkabı atölyeleri  adeta can çekişmektedir.  Bunun için mevcut imalathanelerin ve atölyelerin sorunlarının tespiti ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin araştırılması elzemdir” gerekçesiyle Meclis Araştırması açılmasını talep etti. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yeşilyuva için araştırma önergesi verdi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör