etiler poyrazoğlu otomotiv

Yeşilay, bağımlılıkla mücadelede ailelere önemli görev düştüğünü hatırlattı

Yeni eğitim ve öğretim yılı ile birlikte ailelere ve öğrencilere tavsiyelerde bulunan Yeşilay Denizli Şube Başkanı  Bünyamin Yakar, bağımlılıkla mücadelede en güçlü kalkanın aile olduğunu belirterek, ailelerden okulun ilk günlerinde çocuklarını yakından takip etmelerini tavsiye etti. 

11-09-2019 11:05

Yaşı büyüyen, yeni bir sınıfa veya okula giden öğrencilerin yeni arkadaş grupları tarafından kabul görme endişesiyle zararlı alışkanlıklara yönelebildiğine dikkat çeken Yeşilay Denizli Şube Başkanı, özellikle okulun ilk günlerinde öğrenci velilerine çocuklarını yakından takip etmelerini istedi.  Sigaraya başlama nedenleri içinde yüzde 29,1 oranda arkadaşın etkili olduğunu söyleyen Yakar, “Okul, sınıf ve yaşın getirdiği bazı değişimler okulun ilk günlerinde öğrencilerin riskli bir süreç yaşamasına neden oluyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de tütün ürünleri kullanmaya başlayanların yüzde 21,6’sı merak, yüzde 29,1'i arkadaş etkisi ve 29,7'si özentiyi gerekçe gösteriyor. Okulların açıldığı günler sosyalleşme baskısı nedeniyle öğrencilerde duygusal değişimlerin yoğun olduğu bir dönemdir. Bu yüzden anne babaların çocuklarını okula başladıkları ilk günlerde biraz daha yakından takip etmelerini ve izlemelerini öneriyoruz. Çocuklar ancak bu sayede riskli dönemi güvenli bir şekilde aşabilirler” dedi.

Yeşilay’ın okullardaki uygulamalarıyla da ilgili bilgiler veren Yakar,  Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM), Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM) ve Benim Kulübüm Yeşilay projeleri ile bağımlılıklarla etkin mücadele içerisinde olduklarını söyledi.  Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı ile her yıl 10 milyon öğrenciye ulaştıklarını vurgulayan Yakar, “TBM, Türkiye’nin ilk ve tek okul temelli önleme programı olma niteliğinde. Milli Eğitim Bakanlığından gelen bilgiye göre 32 bin rehber öğretmen TBM uygulayıcı eğitimi almış bulunmaktadır. 2014’ten itibaren rehber öğretmenler aracılığıyla uygulanarak her yıl 10 milyon öğrenci ve 2 milyon yetişkine ulaşan TBM eğitimleri, diğer bakanlıklar ve kamu kurumlarıyla yapılan işbirlikleriyle tüm topluma ulaşmaktadır” diye konuştu. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yeşilay, bağımlılıkla mücadelede ailelere önemli görev düştüğünü hatırlattı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör