etiler poyrazoğlu otomotiv

Yerli tohum ekonomiye kazandırılacak

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, genetik kaynakların korunması ve geliştirilmesi için Çal’da çalışmalar yapan Tohum Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde incelemelerde bulundu.  Merkezin modernize edileceğini belirten Rektör Bağ, “Yerli tohumla milli ekonomimize katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

14-03-2019 11:16

Pamukkale Üniversitesi’nin Çal ilçesinde kurulan Tohum Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi tohumculuk sektörünün geliştirilmesi ve tohumculuk politikalarının oluşturulmasına yönelik hizmet vermeye devam ediyor. Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erdinç Duru, Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. Gürkan Semiz ile birlikte merkezde incelemeler yaptı. 

Tohum Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin arazisini yakından inceleyen Bağ, merkezde modernizasyon yapılacağını belirtti. Yetiştirilen ürünlerin çeşitliliğini de artıracaklarını ifade eden Rektör Bağ, “600 dönümlük arazimizde ülkemizin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek ve uluslararası rekabete uygun ürünlerin tohumluklarının geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız sürüyor. Göreve geldiğimiz günden bu yana üniversitemizin fiziki ve teknik altyapı imkanlarını geliştirmeye yönelik başlattığımız çalışmaların bir devamı olarak buradaki merkezimizi de modernize edeceğiz. Tohum ıslahı noktasında ileri teknolojiyi kullanarak verimliliği ve ürün çeşitliliğini arttıracağız. Yerli tohumun ıslahı ve bu tohumlardan yetiştirilen ürünlerle birlikte milli ekonomimize katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yerli tohum ekonomiye kazandırılacak
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör