Yerel basının sorunlarını Meclis’e taşıdı

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztrük, yerel basının yaşadığı sorunları TBMM gündemine taşıdı. Genel Kurul’da 3 dakika konuşan Öztürk, “Yerel basın halkın halkın haber alma kaynağıdır. Kağıt fiyatları aldı başını gidiyor. Baskı , dağıtım , personel giderleri , vergiler hepsi yerel basının sırtında birer yük durumunda” diye konuştu.

04-10-2019 15:12

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nin bir süre önce kendisine ilettiği yerel basının sorunlarını ve taleplerini içeren Yerel Basın Acil Durum Notu’nu da konuşmasında göstererek gündeme getiren İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, yerel basının can çekiştiğini söyledi. İktidarı , Basın İlan Kurumu üzerinden medyayı yönlendirmekle suçlayan Öztürk, “ Basın sadece gazete satarak ayakta kalamaz , ilan ve reklam hayati gelir kalemleridir , bu gelirler de tarafsız ve bağımsız gazeteciliğin teminatıdır. İktidar yandaş iş adamlarıyla , oluşturulan havuzlarla, kullanılan kamu kaynaklarıyla kendi pelikan medyasını dizayn ediyor” dedi.

İşsiz kalma , kapanma ve hapse atılma gibi korkularla  basının kontrol altına alınmaya çalışıldığını belirten Öztürk, “Kağıt fiyatları aldı başını gidiyor. Baskı , dağıtım , personel giderleri , vergiler hepsi yerel basının sırtında birer yük durumunda. Oysa ki yerel basın halkın en yakın ve doğru haber kaynağıdır. Bu şartlar altında yerel haberciler adeta fedakarca görevini yapmaya çalışıyor. Yerel medya siyasetçilerin vatandaş ile arasındaki köprüdür. Gelin bu konuda derhal bir komisyon kuralım , yerel basın için yapılabilecekleri ele alalım , sorunları çözme noktasında çalışalım” diyerek sözlerini tamamladı .  Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yerel basının sorunlarını Meclis’e taşıdı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör