poyrazoğlu otomotiv etiler
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Yer Bilimleri Eğitimi üçüncü yılında

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Barış Semiz 'in yürütücülüğünü yaptığı Çürüksu Havzasında Yer Bilimleri Eğitimi Projesinin üçüncüsü 25 şehirden 40 öğretmenin katılımıyla başlıyor. 

26-06-2019 14:39

Bu yıl TUBİTAK panel değerlendirmesine giren 422 proje arasından destekleme kararı verilen 85 projeden biri olan Çürüksu Havzasında Yer Bilimleri Eğitimi 27 Haziran – 6  Eylül tarihleri arasında Denizli ve Manisa Kula’da gerçekleştirilecek. Kula Jeoparkı ve Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesinin katkısıyla düzenlenecek olan eğitim programında, özellikle yer bilimlerine gönül veren öğretmenler birçok bilimsel aktiviteyle eşsiz bir deneyim yaşama imkanı bulacak.

Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi. Barış Semiz, eğitim programının amacının katılımcıların yer bilimlerine olan bakış açısını değiştirmek; yer bilimlerine olan ilgiyi arttırarak  yer bilimleri eğitiminde kazanacakları deneyimleri kendi öğrencileri ve çevrelerinde ulaşacakları tüm insanlara yaymalarını sağlamak olduğunu söyledi. Semiz, eğitime 25 şehirden 40 sınıf, fen bilgisi, coğrafya ve sosyal bilgiler öğretmeninin katılacağını belirtti. 

On gün sürecek olan eğitim programında, yer bilimleri, çevre bilinci, deprem, fay, madenler ve jeotermal enerjinin uzmanlar tarafından eğitim verileceğini söyleyen Semiz, “ Kampa katılacak olan 40 öğretmenin tüm giderleri TÜBİTAK desteğiyle sağlanacaktır. Çürüksu havzasındaki, doğa harikası Pamukkale, jeotermal sistemler, eşsiz mağaralar, mermer, traverten ocakları ve Türkiye’nin en genç ve orijinalliğini en iyi muhafaza etmiş volkanik sahası özelliğine sahip Kula Jeoparkı eğitim amacıyla kullanılacak. Bu açıdan bakıldığında bu iki bölgede yer bilimleri kapsamına giren tüm bilim dallarına ilişkin gözlem ve uygulamaları gerçekleştirmek için doğal bir müze konumunda olmasından dolayı bu türde bir aktivite için özellikle seçilmiş bir alan özelliği taşımaktadır. Geçen yılki eğitimden farklı olarak bu yılki eğitime Güney Şelalesi, Keloğlan Mağarası, Ulubey Kanyonları ve Kışladağ altın madeni eklenmiştir” dedi. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yer Bilimleri Eğitimi üçüncü yılında
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör