poyrazoğlu otomotiv etiler

Yer altı suyu uyarısı

Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı ve Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Aydın, Denizli’de yer altı su kaynaklarında ciddi düşüş olduğunu belirterek, su kaynaklarının kontrollü kullanılması uyarısı yaptı. 

16-04-2018 17:35

Türkiye'nin yer altı su kaynağı açısından fakir bir ülke olduğunu ve bu su kaynaklarının kontrollü olarak kullanılması gerektiğini söyleyen Prof.Dr. Ali Aydın, Denizli'de bilinçsiz açılan su kuyuları nedeniyle son yıllarda yer altı su miktarında çok ciddi düşüşler yaşandığı uyarısında bulundu.

Yer altı sularının ihtiyaç halinde kullanılması gerektiğini belirten Aydın, "Yer altı suları çok elzem ihtiyaç olduğu zamanlarda kullanılması gereken sulardır. Denizli'de yer altı suları çok ciddi anlamda azaldı ve seviye olarak nemli bir düşüş yaşandı. Gelecekte bu konuda alternatif yollara başvurmamız gerekecek. Şu anda ortalama derinlik 70-150 metre aralığında yer altından kuyularda su alınırken, bundan beş yıl sonra durumda bu derinlik 30-50 metre artarak 200 metre derinliklere erişecektir. Yer altı suları kontrollü kullanırken yer üstü sularını faydalı şekilde kullanmamız gerekiyor" dedi. 

Yağmur suları değerlendirilmeli
Aydın, yağmur sularının belli artırma işlemlerinden geçirerek evlerde içme suyu dışında gündelik işlerde, bahçe sulamalarında kullanılabileceğine işaret ederek, "Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi biz de bu konuya hassasiyet göstermemiz gerekir. Gri su tüketimi özendirilmeli, apartman bazlı arıtmalar özendirilmeli, atık suyun değerlendirilmesi gerekmektedir. Çatı suları değerlendirilmiyorsa asla kanalizasyon sularına verilmemelidir. Yağmur suyu şebekesinden ziyade binanın bulunduğu yere akıtılmalıdır. Su ihtiyacımızı karşılayan birçok barajlarımız var. Bunları gözümüz gibi koruyup kirlilik kaynaklarından uzak tutmalı ve gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakmak zorundayız" diye konuştu. 
Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yer altı suyu uyarısı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör