etiler poyrazoğlu otomotiv
23 Eylül 2018 Pazar

YENİ VERGİLER KİŞİ BAŞI 350 TL YÜK GETİRECEK

TÜRK BÜRO-SEN Denizli Şube Başkanı Hüseyin Utangaç, “Yeni vergi düzenlemelerinin 2018 yılında; kişi başına 350 TL ek vergi yükü, iki çocuklu bir aile için bin 400 TL ek vergi yükü anlamına gelmektedir” dedi.

28-09-2017 16:22

Hüseyin Utangaç yeni vergi düzenlemeleri ile ilgili açıklama yaptı. Utangaç, “Hükümetin bütçe açıklarını kapatmak için açıkladığı, 2018-2020 yıllarını kapsayan Yeni Orta Vadeli program ile 2018 yılında 28 milyar bütçe artışı bekleniyor. Bu düzenleme 2018 yılında; kişi başına 350 TL ek vergi yükü, iki çocuklu bir aile için bin 400 TL ek vergi yükü anlamına gelmektedir” diye konuştu.
“Vergi Artışları Enflasyon Oranının Çok Üstünde”
TÜRK BÜRO-SEN Denizli Şube Başkanı Hüseyin Utangaç, “Motorlu Taşıtlar Vergisine yüzde 40 zam yapıldı. 3. Grup Gelir Vergisi oranı yüzde 27'den yüzde 30 çıkarıldı. Kurumlar Vergisi yüzde 20'den yüzde 22'ye artırıldı. Devlete ait kamplar ile bazı illerde lojmanların da satılacağı açıklandı. Bunların dışında, her sene uygulanan “Vergide Yeniden Değerlendirme Oranı” ile 2018 yılında ayrıca bir vergi artışı yapılacaktır. Hükümet her yılın bütçesinde, tüm vergi artışlarını öngördüğü enflasyon oranının çok üstünde belirlemektedir” açıklamasında bulundu.
YENİ VERGİLER DAR VE SABİT GELİRLİLERİ EZECEK
Bu düzenlemelerin dar ve sabit gelirlileri ezeceğini söyleyen Utangaç, “Hayatlarını zaten büyük zorluklar içinde idame ettirmeye çalışan dar ve sabit gelirliler, temel ihtiyaçları olan yeme, içme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelecektir” diye konuştu.
VERGİ ARTIŞLARI ENFLASYONU DA ARTIRACAK
Başkan Utangaç “Yüzde 27 oranında Gelir Vergisi içinde bulunan memurlar dahil tüm vatandaşlar 2018 yılını zorluk içinde geçirecektir. Kurumlar Vergisi artışı ile otomobillere yapılan vergi artışları enflasyonu da artıracaktır. Enflasyondaki yüksek artışlar her zaman olduğu gibi, dar ve sabit gelirlilerin üzerine ağır bir yük olarak binecektir. Özellikle enflasyon oranı kadar ücret artışı verilen memur, emekli ve asgari ücretliler daha da fakirleşecekler. Memurlar zaten enflasyon kadar yıllık ücret artışı dahi alamıyorlar. Çünkü yıl içinde değişen gelir vergisi dilimleri ücret artışlarını tüketiyor” dedi.
MOTORLU TAŞIT VERGİSİ MEMURUN ZAMMINI SÜPÜRDÜ
Hüseyin Utangaç, “Motorlu Taşıtlar Vergisi ise araçların yaşına, motor hacmine ve lüks sınıfına girip girmediğine göre alınmaktadır. Yılbaşından itibaren en düşük artış yani bir önceki yıla göre 260 TL olacaktır. En yüksek vergi artışında ise 9 bin 434 TL'yi bulacaktır. Yani bu iki rakam arasındaki yıllık artış vatandaşa yük olarak gelecektir. Bu rakamlarda gösteriyor ki; orta halli bir "binek aracı" olan memura, 2018 yılında yapılacak yıllık maaş artışını, MTV bir kalemde süpürecektir” ifadelerini kullandı.
TÜRKİYE’NİN “VERGİ REFORMU”NA İHTİYACI VARDIR
Ülkemizde uygulanan mali politikaların uzun yıllar sürdürülebilme imkanı kalmadığını söyleyen Hüseyin Utangaç, “Vergi kayıp-kaçaklarının ötesinde, Dolaylı Vergiler ile Dolaysız Vergiler arasındaki fark, vergi sisteminin iflasını gösteren en önemli verilerin başında gelmektedir” dedi.
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YENİ VERGİLER KİŞİ BAŞI 350 TL YÜK GETİRECEK
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör