etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Ağustos 2019 Çarşamba

Yaşları 400-600 arasında değişen 15 zeytin ağacı Kınıklı Yerleşkesi’ne dikildi

Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü kutlamaları çerçevesinde Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Yerleşkesi’ne yaşları 400 ile 600 yıl arasında değişen 13 adet zeytin ağacı dikildi.

16-05-2019 14:09

Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Yerleşkesi’ne yaşları 400 ile 600 yıl arasında değişen 13 adet zeytin ağacı törenle dikilerek  koruma altına alındı. Peyzaj Mimarlığı mesleğinin 45. Yılı ve Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü kutlamaları çerçevesinde yapılan çalışma, Türkiye’de ilk kez hayata geçirildi. 

Törende konuşan PAÜ Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Zengin, “Peyzaj Mimarlığı Günü her yıl gerek üniversitelerde ilgili bölümler tarafından gerekse de Peyzaj Mimarlığı Odaları tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Biz de Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü olarak öğrencilerimizle mesleğimizin 45. yılını, barış ve dostluğun sembolü olmuş ve asırlara meydan okuyan zeytin ağaçlarının transplantasyon etkinliği ile kutlama şansı bulduk” diye konuştu.

Türkiye’de ilk transplantasyon uygulaması

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın talimatıyla yaşları 400 ile 600 yıl arasında değişen 13 adet zeytin ağacının yerleşke içine getirilerek koruma altına alındığını da sözlerine ekleyen Doç. Dr. Murat Zengin, “Bu etkinlik, Türkiye’de bir üniversite yerleşkesinde gerçekleştirilen ilk transplantasyon uygulamasıdır. Hem 400-600 yıllık bir ağacın doğal alanından başka bir alana nakli konusunda hem de bu ağaçların yerleşkemizde koruma altına alınıyor olmaları bu önemli bir uygulamadır” dedi.

Yatağan’dan getirildi

Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Stratonikeia ve Lagina Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ise antik dönemde zeytin ve zeytinyağının çok önemli olduğunu belirtti. Söğüt,  “Biz Stratoniekia antik kentinde kazılara devam ederken  bölgede kömür kazısının yapıldığı alanlar var. Bu alanda kömür kazısı yapılırken bitkilerin tamamen başka alanlara taşınması gerçekleştiriliyor. Bu ağaçlar antik kentin yakınlarında korunma altına alınıyor ve aynı bölgede kalıyor. Bu ağaçlar, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş.’ne ait ve onlar da ağaçların buraya gelmesine izin verdiler” diye konuştu.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yaşları 400-600 arasında değişen 15 zeytin ağacı Kınıklı Yerleşkesi’ne dikildi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör