poyrazoğlu otomotiv etiler

Yaşama azmi ve sevgisiyle kanseri yendi 

Denizli Devlet Hastanesi Onkoloji Servisi’nde uzun süre meme kanseri tedavisi gören 38 yaşındaki Elmas Çelik, kanseri nasıl yendiğini anlattı. 

14-08-2017 18:21

Geçtiğimiz yıl ekim ayında koltuk altındaki bir kitle nedeniyle Denizli Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Servisi’ne başvuran Elmas Çelik’te Genel Cerrahi hekimi tarafından yapılan muayene ve biyopsi sonrası kanserli hücre tespit edildi.  Onkoloji Servisi’ne sevk edilen Çelik’e tarama amaçlı çekilen Pet-CT de memede kitle, koltuk altı bölgesinde lenf bezleri ve karaciğerde yaygın metastazlar saptandı. Medikal Onkoloji Uz. Dr. Ömer Uyanık tarafından tedavisine başlanan hastaya 6 ay uygulanan kemoterapi tedavisi sonrası karaciğerdeki metastazların tamamen iyileştiği, koltuk altındaki lenf bezlerinin tamamen geçtiği ve memedeki kitlenin küçüldüğü saptandı. 

Tedavi sonrası küçülen memedeki kitle Genel Cerrahi Servisi tarafından ameliyatla tamamen çıkartıldı.  Ameliyat sonrasında hastaya 3 ay daha kemoterapi tedavisi uygulandı. Şu an  hormon tedavisi ve hastalıksız takibi devam eden Elmas Çelik, hastalığı nasıl yendiğini anlattı.

“İKİ GÜN ARALIKSIZ AĞLADIM”
Kanser hastalığını yenerek tekrar sağlığına kavuşan Elmas Çelik, Kanser olduğunu ilk öğrendiğinde dünyasının başına yıkıldığını söyledi. Çelik,  “Bunu ilk duyduğumda dünyam başıma yıkıldı. Ben ölürsem çocuklarıma ne olacak diye düşündüm. Doktorumuz Ömer Uyanık yılmamam gerektiğini ve her şeyin üstesinden gelebileceğimizi söyledi. O gün poliklinik odasından ağlamadan çıktım fakat eve geldiğimizde 2 gün boyunca durmadan ağladım. Sonrasında karar verdim. Kendimi salarsam bu işi başaramazdım. Ben bu hastalığı yenecektim” dedi. 

“KENDİMİ HİÇBİR ZAMAN KANSER HASTASI OLARAK GÖRMEDİM”
Kemoterapi tedavisi süresince birçok zorlukla karşılaştığını fakat hiçbir zaman kendisini kanser hastası gibi hissetmediğini söyleyen Elmas Çelik, “Aldığım kemoterapi sonrası saçlarımın dökülmesine izin vermeden saçlarımı kazıttım. O gün eve gittiğimde kızım neden saçlarımı kazıttığımı sordu. Bu şekilde okuluna gidersem arkadaşlarına annesi olduğumu söyleyemeyeceğini söyledi. Tabi ben durumumu kızıma açıklayamadım. Sonra eşim de saçını kazıttı. Ve kızımız babasını da öyle görünce benim durumuma daha kolay alıştı. Tabi bu süreçte en büyük desteği eşim verdi. Hep yanımda oldu. Hiçbir zaman hasta gibi davranmadık. Sinemaya gittik. Misafir ağırladık. Şehir dışına dahi çıktık.  Yani normal yaşamımıza devam ettik.  Tüm bu gayretlerle ve doktorumuzun pozitif enerjisiyle hastalığı yendim” diye konuştu. 

“YAŞAM HER ŞEYE RAĞMEN ÇOK GÜZEL” 
Elmas Çelik, “Kanser hastaları kesinlikle umutsuzluğa kapılmasınlar, ümitsizliğe düşmesinler. Doktorlarına ve kendilerine inansınlar. Başarabileceklerini düşünsünler. Yaşam her şeye rağmen çok güzel. Bir şeyleri çabalamadan elde etmek çok zor. O yüzden tedavi süreci ne kadar zor da olsa bir şekilde bunun sonucunda iyi şeyler olacağını ümitle beklesinler. En iyisi bu ben böyle yaptım. İnşallah diğer hastalar da benim yaptığım gibi ümitsizliğe kapılmadan tedavilerini olurlar ve bu hastalığın üstesinden gelsinler” diyerek kanser tedavisi gören hastalara tavsiyelerde bulundu. 


         
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yaşama azmi ve sevgisiyle kanseri yendi 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör