poyrazoğlu otomotiv etiler

Yapay zeka ve dijital asistan Denizli’de masaya yatırıldı

Pamukkale Üniversitesi Yönetim Bilişim Topluluğu’nun düzenlediği  GDG Google Developer Groups/Google Geliştirici Grupları, DEVFEST Denizli 2019  toplantısında yapay zeka ve dijital sesli asistanların 5 yıl içerisinde hayatın her alanında yaygınlaşacağı belirtildi. 

02-12-2019 16:41

Google Geliştirici Grupları (Google Developer Groups-GDG) Denizli ekibi ile Pamukkale Üniversitesi Yönetim Bilişim Topluluğu tarafından bu sene ilki düzenlenen GDG DEVFEST Denizli 2019, Pamukkale Üniversitesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yaklaşık 500’e yakın kişinin katıldığı etkinlikte gün boyu sunumlar ve workshoplar yapıldı. Ege Bölgesi'nin en büyük geliştirici konferanslarından biri olamaya aday olan GDG DEVFEST Denizli 2019 etkinliğine 11 farklı alanda konuşmacı katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Google Geliştirici Ekosistemi İlker Akansel, Türkiye’deki Google Geliştirici Grupları'na destek olduğunu ve yurt genelinde gittikçe grupların büyüdüğünü belirtti. Google Geliştirici Grupları'nın teknolojik açıdan faydalı olduğunu ifade eden Akansel, GDG Denizli’yi çok güzel bulduğunu da belirtti.

“Ses teknolojileri hayatımızda artık çok önemli”

Google geliştiricilerinden olan Yüksel Tolun, “Denizli’de insanlara sesli teknolojilerden, ses teknolojilerinden ve hayatımızdaki öneminden bahsettim. Google asistan üzerinde ses teknolojilerini nasıl kullanacaklarını, kendi ses uygulamalarını nasıl geliştireceklerini anlattım ve bunun neden önümüzdeki 2 ile 5 yıl içerisinde önem kazanacağını ifade etmeye çalıştım. Sesli asistanlar kullanıcı makine etkileşiminin son ayağı. Yapay zeka sayesinde artık doğrudan bizim konuştuklarımızı doğru şekilde anlayıp bunları icra edebilen asistanlar hayatımızda zaten mevcut ve Google asistan 1 milyarın üzerinde cihazda çalışıyor. Biz de geliştiricileri olarak kendimiz markalarımızı, ürünlerimizi ve uygulamalarımızı bu platformun üzerine aktarabilir ve insanların sesli olarak etkileşime geçebilecekleri uygulamaları yapabilir hale geldik. Ben de insanlara ve geliştiricilere bunu nasıl yapabileceklerini anlatmaya çalışıyorum” dedi. İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yapay zeka ve dijital asistan Denizli’de masaya yatırıldı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör