poyrazoğlu otomotiv
23 Mayıs 2019 Perşembe

Yapay zeka için ilk adım

Denizli Valiliği ile Ticaret Odası arasında imzalanan Kodlama Eğitimi İşbirliği protokolü ile endüstri 4.0 ile yapay zeka uygulamalarının temeli atıldı. Protokol kapsamında Denizli Valili Proje Koordinatörlüğü Merkezi’nde görevli 4 kişilik ekip tarafından verilecek eğitimlere, 9 ve üzeri yaş gurubundan isteyen herkes katılabilecek. Eğitim, 30 Ağustos’ta başlayacak. 

21-07-2018 10:55

Denizli Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen törende, Vali Hasan Karahan ile Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan arasında Kodlama Eğitimi İş Birliği Protokolü imzalandı.  

Protokol kapsamında, Denizli Valiliği Proje Koordinatörlüğü Merkezi’nde görevli bilgisayar mühendisi Özgür Mert, İbrahim Alp, İsmail Bilbay ile Kadir Akbaş’tan oluşan ekip  tarafından, her ay 60 öğrenciye kodlama eğitimi verilecek. 9 ve üzeri yaş grubu herkesin katılabileceği Kodlama Eğitimi ile  endüstri 4.0 ve yapay zeka uygulamalarının da temeli atılmış olacak. 

Denizli’nin ve Türkiye’nin geleceği için önemli bir konu
Vali Hasan Karahan, yeni  ve güncel bir konu olan ve gençlerin merak ettiği  yapay zeka konusuna destek olmak istediklerini belirterek, “Denizli’nin ve Türkiye’nin geleceği açısından önemli olduğunu inandığımız bu konuda bizde katkı vermek istedik. Arkadaşlarımız bu işi aşkla ve şevkle yapacaklarından eminim. Başarılı neticeler alacağımıza eminim” dedi.

“Bir ilki gerçekleştiriyoruz”

Valilik işbirliği ile hayata geçirecekleri Kodlama Eğitimi’nin Türkiye’de bir ilk olacağını belirten Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, “Valilik himayesinde TicaretOdası’nın desteği ile gerçekleştirilecek olan eğitim programı, endüstri 4.0 ve yapay zekan uygulamaları için temel teşkil edeceğini inanıyoruz.  Bunun için önemli bir adım olarak görüyoruz. 5 -10 kişinin yapacağı işi teknolojiyi ileri götürerek, daha kısa sürede ve daha hızlı hareket etmek için yeni yeni teknolojiler üreterek, Denizli’mize, sanayimize katkıyı artırmak için böyle bir girişimde bulunduk. İlk ve ortaokul ile lisede öğrenim gören öğrencilerimize aşamalı aşamalı eğitimler verilecek. Bu uygulamanın Türkiye’ye örnek olur diyorum” dedi. 

Bir yılda 3 bin 200 kişi eğitim olacak 

Valilik Proje Koordinatörlüğü Merkezi Genel Sekreteri Murat Urhan öncülüğünde, kodlama konusunda eğitim alan ve eğitime hazır olduklarını söyleyen Özgün Mert, İbrahim Alp, İsmail Bilbay ile Kadir Akbaş,  bir yılda 3 bin 200 öğrenciye eğitim vermeyi amaçladıklarını belirttiler.  Proje hakkında bilgi veren Özgür Mert,  öncelikli hedeflerinin ortaöğretim ve lise öğrencileri olduğunu söyledi. Ama 9 ve üzeri yaş grubundan, hevesi olan herkesin eğitimlere katılabileceğini vurgulayan Mert, kursların 30 Ağustos’ta başlayacağını ve 1 yıl devam edeceğini  söyledi. 

Şengül BOZ 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yapay zeka için ilk adım
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör