etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Ağustos 2019 Çarşamba

Yabancı öğrencilerden antik gezi

Pamukkale Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte Stratonikeia antik kentini ve Marmaris Yat Limanı’nı gezerek keyifli bir hafta sonu geçirdi. 

27-03-2019 11:44

Gezi programının ilk durağı Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia antik kenti oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Pamukkale Üniversitesinin kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmalarını birlikte yürüttüğü ve kazı başkanlığını PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt’ün yaptığı antik kenti gezen öğrenciler Stratonika’yı daha yakından tanıma ve inceleme şansı buldu. 

Stratonikeia antik kentini yabancı öğrencilere anlatan Kazı Başkanı Söğüt, kentte yapılan kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları hakkında Rektör Bağ’a bilgi verdi.  Kazı çalışmalarında her yıl önemli verilere ulaştıklarını anlatan Prof. Dr. Söğüt, “Anadolu’nun pek çok bölgesinde tarihi yapıları görmek mümkün ancak Stratonikeia’da antik dönemden günümüze yapıların hepsi bir araya toplanmış durumda ve bir elin parmakları gibidir. Stratonikeia yaşayan bir arkeoloji kenti. Bunun bir benzeri yok. Antik dönemden günümüze yapıların bir bütün olarak bu şekilde korunduğu başka bir kent bulunmuyor. 3 bin 500 yıllık tarihinde Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde varlığını devam ettirmiş, bu dönemlere ait yapıların bir arada olduğu bir antik kent” diye konuştu. 

Gezinin son durağı ise Marmaris Yat Limanı oldu. Rektör Bağ ile birlikte yat limanında sahil boyunca yürüyüş yapan yabancı öğrenciler, denizi görmenin heyecanını yaşadı. Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yabancı öğrencilerden antik gezi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör