etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Ağustos 2019 Çarşamba

Veriler korkutucu, sanayici karamsar

Denizli sanayisinin 2019 yılına projeksiyon tutan Sanayi Odası Genel Görünüm Anketinin  sonuçları çarpıcı tespitler ortaya koydu.  Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, 2017 yılına kıyasla 2018 yılının Denizli sanayicisi için zor geçtiğini, 2019 yılı içinse kötümser bir havanın anket sonuçlarına yansıdığını söyledi. Keçeci, ““Kriz yok, ancak ciddi bir sıkıntı var” dedi.

20-04-2019 10:29

Denizli Sanayi Odası Genel Görünüm Anketi, Marla Restoran’da düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. 14. kez yapılan ankete bu yıl Sanayi Odası’nın 1361 üyesinden 490’ı yanıt verdi. Anketin sonuçlarını Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Cillov  açıkladı. Oda Başkanı Müjdat Keçeci, anket verilerine bakıldığında 2017 yılına kıyasla 2018 yılının Denizli sanayicisi için zor geçtiğini, 2019 yılı için kötümser bir havanın anket sonuçlarına yansıdığını söyledi.

İSTİHDAM DÜŞECEK

Anket sonuçlarının  Denizli sanayisinin mevcut durumu ve beklentileri  açısından bir çok gerçeği yansıttığını vurgulayan Keçeci, “Denizli’de 2017 yılında istihdam 199 bin 999 kişi iken yüzde 5,57’lik bir düşüşle 2018 yılında 188 bin 845’e geriledi. Sanayicilerimizin işletmelerinde ortalama çalışan sayısı   2017 yılında 138 iken 2018 yılında yüzde 16.77’lik düşüşle 115’e düştü. Ankette sanayicimiz istihdamdaki düşüşün süreceğini öngörerek 2019’da yüzde 28 oranında istihdamlarının daha da azalacağını belirtiyor” dedi. 

Sanayicinin üretim, satış,  siparişler ve kapasite kullanımlarında da 2018 yılında bir yavaşlamanın verilerle ortaya çıktığını belirten Keçeci, “ Sanayicimizin 2019 yılı için öngörüsü aynı başlıklarda yavaşlamanın süreceği yönünde. Tabi bu veriler olumsuz bir tablo olarak karşımıza çıkıyor. Ankete katılan sanayicilerin karlılık sorularına verdiği yanıtlara göre 2018 yılında karlılığı azalan ve zarar edenlerin oranı bir önceki yıla oranla yüzde 12 artarak yüzde 43.20 seviyelerine ulaşmış. Anket verilerine bakıldığında karlılık oranları giderek düşerken, satışlarda hedefleri tutturma oranının  azaldığı da verilere yansımış” diye konuştu. 

ENERJİ ve HAMMADDE MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ

Denizlili sanayicilerin 2018’de de  maliyet kaleminin arttığına vurgu yaptığını dile getiren Keçeci, “Enerji maliyetindeki artış yüzde 96.30’luk yanıtlanma oranıyla ilk sırada. Bunu yüzde 92.45 ile hammadde-ara malı maliyeti izliyor. Diğer taraftan emtia fiyatlarındaki artışın makine ve metal ile kablo-bakır tel sektörlerine yansıması da dikkat çekiyor. Bu sektörlerde 2018’de istisnasız tüm sanayiciler ‘hammadde maliyetim arttı’ diyor. İstihdam maliyeti bakımından ise son 5 yılın en iyi sonuçlarından birisini aldığımızı görüyoruz. Ankete katılan sanayicilerin yüzde 38.89’u 2018’de istihdam maliyetinin azaldığı ya da aynı kaldığını belirtiyor. Yüzde 63.43’ü ihracat yaptığını beyan eden sanayicilerin TL cinsinden en büyük maliyet kaleminin işçilik olduğu düşünüldüğünde; bu tabloyu 2018’deki döviz kuru artışı ve yoğun istihdam teşvikleri ile açıklamak mümkün” dedi.

 “BANKALARDAN DERTLİYİZ”

Anket sonuçlarında finansman ve banka başlıklarına yönelik tablonun da hiç olumlu olmadığını belirten Keçeci, “Ankette ‘2018 yılında finansman sorunu yaşadım’ diyen sanayicimizin oranı yüzde 44.65 olarak karşımıza çıktı. Bu oran 2017 yılında yüzde 30 bandındaydı. Sektör olarak finansman sıkıntısını en fazla yaşayan sektör ise makine ve metal sektörü ile tekstil hazır giyim sektörü oldu. Ayrıca sanayicimizin bankalardan yakınmaları devam ediyor. 2018 yılında sanayicimizin yüzde 7,66’sı bir yıl içinde kullandığı krediyi kısmen ya da tamamen kapatma konusunda bankalardan uyarı aldığını belirtiyor. Teminat artırma uyarısı alanların oranı ise yüzde 10.29’u buldu. Anket verilerine bakıldığında 2018 yılında kredilerini yenileyen sanayi işletmelerinin oranı ise yüzde 40’lara kadar çıktı” değerlendirmesini yaptı. 

YENİ YATIRIM YOK

Keçeci, anket verilerine bakıldığında sanayicinin 2019 yılında yeni yatırım konusunda umutlu olmadığını ortaya koyduğunu,  Türk Lirasının değer kaybının  sanayicimizi olumsuz etkileyen diğer bir konu olduğunu belirtti. Keçeci, “Denizlili sanayicilerin yüzde 78.14’ü 2018 yılında TL’nin değer kaybetmesinden olumsuz olarak etkilendiklerini belirtirken, ‘Olumlu etkilendim’ diyenlerin oranı ise, yüzde 7.91 olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca ankete katılan her iki sanayicimizden birisi, konkordato uygulamalarında ya alacaklı ya da borçlu olduğu firmalardan birisinin konkordato ilan ettiğini belirtmiş” dedi. 

DOLAR NE OLACAK?

Keçeci, anket sonuçlarına göre 2019 yılında Denizlili sanayicinin dolar kurunu 6,21 TL, Avro kurunun ise 7.26 TL olarak öngördüğünü, ÜFE’nin yüzde 16.05, TÜFE’nin ise yüzde 14.92 olarak gerçekleşeceğini umduğunu dile getirdi. Büyüme de ise yüzde 3.98’e ulaşacağının anket sonuçlarına yansıdığını sözlerine ekledi. 

SANAYİCİ GÜVEN İSTİYOR

Mevcut durumun ekonomik kriz olarak adlandırılamayacağını, ancak ciddi bir sıkıntı yaşandığını dile getiren Keçeci, “Ben 14 senedir Denizli Sanayi Odası Başkanıyım. Bu 14 yıl içinde yeni bir yatırımın açılış kurdelesini kesmedim. Çok büyük sıkıntılar, krizler yaşadık.  Ama biz ihracatçı bir kent olduğumuz için biz malımızı Türkiye’nin içine satmadık, dünyaya sattık ve bu krizi adeta fırsat bildik, büyüdük. Ama bu kez Türkiye içinde ekonomi, finans başta olmak üzere kendi içimizde sıkıntılar yaşıyoruz. Hal böyle iken,  şimdi Türkiye’deki bu sıkıntıların yansıdığı şekliyle sanayicimiz; finansmana ulaşmakta, finansmana ulaşsa da faizlerin yüksekliğinden etkileniyor. Dolayısıyla adam yatırım yapmak istiyor ama ortam buna müsait değil.  Bu ortamda yatırım yapılmaz. Yani bugün yüzde 25 faizle kimse kısa vadede yatırım yapamaz. Denizli o nedenle birkaç seneden bu yana patinaj yapıyor. Sanayi, üretimle ortaya çıkar. Üretirsen çıktılarında iyi olur. Arkasından istihdamı doğal olarak artar. Bu nedenle yatırımcılara yeni yatırım için güven vermek gerekir.  Ülkede bir istikrarın sağlanması lazım. Döviz bugün 6 Lira, yarın 7 lira. Ertesi günü 6,5 Lira. Bu ihracatçının da istediği bir şey değil. Ülkede sanayi olarak isteğimiz ekonomide, yabancı parada, faizde istikrar. Sanayici güven arıyor” dedi.

Osman Nuri BOYACI

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Veriler korkutucu, sanayici karamsar
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör