poyrazoğlu otomotiv

“Vali ve kaymakamlarla partili yapı oluşturuluyor”

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri sonrası  İl İdaresi Kanunu’nda yapılan değişikliği eleştiren CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, vali ve kaymakamlarla partili bir yapının oluşturulmaya çalışıldığını ileri sürdü.

01-08-2018 18:15

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan,   703 sayılı KHK ve  İl İdaresi Kanunu’nda yapılan değişiklik ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “ Valinin cumhurbaşkanına doğrudan bağlanması, görev ve yetkileri, atama ve görevden alınması yine cumhurbaşkanının tek adamlığına teslim edilmiştir. Devletin il ve ilçedeki yüzü olan kaymakam ve vali, resmen bir siyasi partinin emir erine dönüştürülmeye kalkışılmış, devlet ciddiyeti ve tarafsızlığı parti çıkarları uğruna yok edilmiştir” dedi. 

Arslan, vali ve kaymakamları yeni yönetmelikle tamamen partili Cumhurbaşkanının emri altına alan düzenlemeye karşı olduklarını belirtti. KHK ve kanundaki değişiklikle 81 il ve 921 ilçeye kayyum atandığını ileri süren Kazım Arslan, "Bunun adı, 81 ile ve 921 ilçeye partili kayyum atanması projesidir. Valiyi ve kaymakamı emir eri sayanlar ilde ve ilçede devleti vatandaşın gözünde küçük düşürecek, görevini yapamayan etkisiz ve yetkisiz duruma getirecektir. Herkes gider aya, biz kalırız yaya, yeniden başlarız bocalamaya. Kararnameyle doğrudan partili Cumhurbaşkanına bağlamıştır. Böylece devletin valisi ve kaymakamı olmak yerine, Saray’ın ve partili Cumhurbaşkanının emrine sokulmuştur.  Bu yapı ve uygulamanın, devletimizi itibarsızlaştırmaya, kargaşaya ve kaosa sürükleyeceği göz ardı edilmemelidir" diye konuştu.
Haber Merkezi 
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Vali ve kaymakamlarla partili yapı oluşturuluyor”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör