poyrazoğlu otomotiv etiler

“Vaat değil icraat istiyoruz” 

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla basın açıklaması yapan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Gökhan Önem,  3 maddede topladıklarını acil taleplerini açıkladı. Bugüne kadar Sağlık Bakanlığı ve hükümet yetkilileri tarafından 14 Mart dönemlerinde verilen sözlerin tutulmadığını da hatırlatan Önem, “Artık vaat değil icraat istiyoruz” dedi. 

15-03-2018 17:07

Denizli Tabip Odası, 14 Mart Tıp Haftası’nı bir dizi etkinliklerle kutluyor.  10 Mart Cumartesi günü Tıp Hukuku Paneli ile başlayıp,  Karcı Dağı Yürüyüşü, EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Orada Duruverseydi Zaman”adlı müzikal belgesel gösterimi, Denizli Tabip Odası Fotoğraf Sergisi ve Toptan Sesler Korosu’nun ‘Güller ve Bülbüller” konseri  ile süren etkinlikler 14 Mart’ta Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk koyma töreni ile devam etti.
Atatürk Anıtı’ndaki törenin ardından Denizli Tabip Odası’nda düzenlenen toplantıda, Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Gökhan Önem, Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Burcu Baskan, Diş Hekimleri Odası Başkanı Musa Akyol, Denizli Eczacılar Odası Başkanı Osman Özdemir ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Denizli Şube Başkanı Selçuk Göçer vetabip odası yönetim kurulu üyeleri bir araya geldi. 

Katılımcılar adına basın açıklamasını Tabip Odası Başkanı Gökhan Önem yaptı. Acilen karşılanması gereken 14 Mart taleplerini sıralayan Önem, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti artıran unsurlardan birisi de şiddet uygulayan kişilerin cezalandırılmayacakları ya da önemsenecek bir yaptırımla karşılanmayacakları düşüncesidir. Bu nedenle biz hekimler ve sağlık emekçileri olarak Sağlıkta Şiddet Yasa tasarısı yasallaşsın diyoruz”  diye konuştu. 

“YIPRANIYORUZ,  HAKKIMIZI İSTİYORUZ”
Sağlık çalışanlarının, sürekli hastalarla ve hastalıklarla ilgileniyor olmasından kaynaklanan çeşitli sorunların ortaya çıktığını dikkat çeken Oda Başkanı Önem, “Çalışma ortamından kaynaklanan radyasyon, ısı, kazalar gibi fiziksel faktörler, anestezik gazlar, antiseptikler, bakteriler, virüsler gibi biyolojik faktörler, ergonomik faktörler nedeniyle sağlık sorunları yaşanmaktadır. Ayrıca hasta ve hasta yakınları tarafından yapılan saldırılar gibi doğrudan etki sonucu gelişen sağlık sorunları da bulunuyor. Bunun yanı sıra nöbet, vardiya, gün içinde çor yorgunluk, gebelik ve çocuk büyütmede sorunlar, ekibin uyumsuzluğu, eğitim ve araştırma olanaklarında kısıtlılık, mesleğine yabancılaşma koşulları ve çalışma ortamının etkisi sonucu gelişen psikososyal sorunlarda söz konusu. Yıllardır çalışma ortamından kaynaklanan sorunlar altında görev yapan hekimler olarak 2014 yılından bu yana yıpranma payımızı istiyoruz”  dedi. 

“ARTIK VAAT DİNLEMEK İSTEMİYORUZ”
Acil karşılanması gereken bir başka taleplerinin ise hekimlerin ve sağlık çalışanlarının ücretleri ve emeklilik aylıklarının arttırılması olduğunu vurgulayan Önem, “Bugüne kadar Sağlık Bakanlığı ve hükümet yetkilileri tarafından 14 Mart dönemlerinde verilen sözler tutulmamıştır.  Artık 14 Mart’ta vaat dinlemek istemiyoruz. Taleplerimizin acil olarak yerine getirilsin istiyoruz”  diyerek Sağlık Bakanlığına ve hükümet yetkililerine seslendi. 
Şengül Boz

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Vaat değil icraat istiyoruz” 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör