etiler poyrazoğlu otomotiv
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Üzüm üreticisinin yüzü gülüyor

Yılın ilk sofralık üzümünü yetiştiren Buldanlı üzümcüler, bu yıl ki fiyatlardan memnun.

09-08-2017 19:17

Türkiye’de ilk sofralık üzümü yetiştirerek piyasaya sunan Buldan’ın Yenicekent, Oğuz,Doğan, Mahmutlu ve Bölmekaya mahallerindeki üzüm üreticileri, bu yıl ki rekolteden ve üzüm fiyatlarından memnunlar.

Yıllık 110 Bin ton sofralık üzüm üretilen bölgede, Sultaniye çekirdeksiz, Rezaki ve Superion türü üzümlerin bu yıl kilosu tüccarlar tarafından 1300-1600 Kuruş arasında alınmakta. Doğan mahallesi muhtarı Ahmet Boynikar, “bu yıl üzüm rekoltemiz geçen yıla göre az düşük ama kalite bu yıl daha iyi. Her gün sabahın beşinden itibaren mahallemizde yüzlerce araç üzüm yüklemek için sıraya giriyor. Geçen yıl üzümlerimiz iyi para etmemişti, ancak bu yıl fiyatlardan memnunuz” dedi.

Buldan Ziraat Odası Başkanı Muammer Al, “üzüm fiyatlarının yüksekliği üreticinin bilinçli tarım yapmasından kaynaklanıyor” diyerek şunları söyledi: “Adı geçen bölgede yaklaşık yıllık ürün rekoltemiz 110 Bin ton. Bölgedeki üzüm üreticilerimizin hemen tamamı iyi tarım uygulaması yapmakta. Sadece bizim kontrolümüzde 600 üreticimiz iyi tarım yapmakta. Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve biz oda olarak çiftçilerimizi sürekli denetim altında tutmaktayız. Burada üretilen üzümlerin hemen hemen tümü sertifikalı üzümdür. Bu üzümlerde kesinlikle herhangi bir ilaç kalıntısı yoktur. Zaten üretilen 110 bin ton üzümün 80 bin tonu Almanya, İngiltere, Fransa, İsveç ve Rusya gibi ülkelere ihraç ediliyor.

Kaynak: buldandayaşam.net

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Üzüm üreticisinin yüzü gülüyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör