etiler poyrazoğlu otomotiv
26 Ağustos 2019 Pazartesi

Üniversitenin bölgeye açılan teknoloji kapısı

Pamukkale Üniversitesi’nin yeni cihazlarla hizmet ağını genişlettiği  İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İLTAM), Denizli’nin yanı sıra tüm Türkiye’ye hizmet sunacak donanımlı bir merkez haline geldi. 

01-02-2019 15:44

Üniversite bünyesinde 2016 yılına kadar atıl bir şekilde duran, PAÜ Yönetimi tarafından verilen destekler sayesinde gelişmiş laboratuvar sistemleri ile ileri teknoloji uygulama ve araştırma merkezine dönüştürülerek 2017 yılında faaliyete geçen İLTAM,  8 bin 363 metrekare kullanım alanı ve  9 laboratuvarıyla aktif hizmet vermeye başladı. İLTAM; araştırma ve geliştirme aşamalarında bilim ve teknolojinin gelişmesi için üniversitelerin, kamu kuruluşlarının ve özel kuruluşların ortak ihtiyacı olan ileri teknoloji düzeyindeki cihazları bünyesinde bulunduruyor.   Farklı tematik alanlarda çalışma olanakları sunan merkez, kaliteli insan gücünün sürekli eğitimini sağlayarak ve bilgi birikimini arttırarak verimli ve etkin bir çalışma ortamı yaratmayı hedefliyor. 

Araştırma ve uygulama laboratuvarları hakkında bilgi veren İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hamza Korkmaz Alpoğuz, Pamukkale Üniversitesinin imkânlarıyla yapılan laboratuvarların uygulama açısından sadece Denizli’ye değil tüm Türkiye’ye fırsat ve olanaklar sağlayacağını ifade etti. İLTAM’ın kurulumunda proje aşamasından bu günlere gelene kadar çok yol kat ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Alpoğuz, “Merkezimiz, üniversite  ile sanayide gerçekleştirilen proje çalışmaları için ihtiyaç duyulan test ve analizlere yönelik hizmetler veriyor.  Şu ana kadar yapılmış olan analizlerin yüzde 41,5’i sanayiye hizmet olarak sunulmuş olup ilerleyen süreçte, sanayi odaklı analiz, test hizmetlerinin arttırılmasını hedefliyoruz. Farklı endüstriyel paydaşların ihtiyaç duyduğu ya da duyabileceği birçok test ve analizi gerçekleştiriyoruz. Sadece Denizli iline değil tüm Ege Bölgesi’ne fiziksel, kimyasal ve fizyolojik analiz bakımından hizmet verebilecek donanımlı bir laboratuvar kurulduğunu vurgulamak isterim” dedi.

İLTAM’a kazandırılan beş yeni ileri teknolojik cihaz ile ilgili de Prof. Dr. Alpoğuz , ICP-MS cihazıyla pek çok elementin binde bir ve milyarda bir gibi daha düşük düzeylerde analiz edilebildiğini, DMA cihazı ile malzemelerin mekanik özelliklerinin, farklı sıcaklıklarda farklı gerilim ve baskı altında incelenebildiğini,  polimer, polimer karışımları, elastomerler, kompozitler, elyaf, film, reçine gibi geniş veya yüksek modüllü malzemelerin testlerinin yapılabildiğini açıkladı. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Üniversitenin bölgeye açılan teknoloji kapısı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör