poyrazoğlu otomotiv etiler
10 Aralık 2018 Pazartesi

ÜMİTLER TÜKENİYOR

Denizli’de 300 aile hekimi aktif olarak görev yapıyor.  2017 yılında yeni açılan bir bölgeleriyle aile hekimine düşen nüfus oranının azıldığını bununda maddi kayıplara neden olduğunu belirten Denizli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Hasan Gökçe, ücret yönetmeliğinin bir an önce çıkmasını beklediklerini söyledi. Gökçe,  Bakanlık teşkilatlarındaki değişimler nedeniyle de ümitsiz olduklarını vurguladı.

03-01-2018 18:06

Denizli’de 2007 yılında uygulanmaya başlanan Aile Hekimliği sistemi, 11.yılını geride bıraktı. 11 yıl önce Denizli’de 3 bin 500 nüfusa bir aile hekimliği düşecek şekilde planlandığını aradan geçen zaman içerisinde nüfus artışına bağlı olarak yeni aile sağlığı birimleri açıldığını söyleyen Denizli Aile Hekimleri Derneği başkanı Dr. Hasan Gökçe,  bunun yeterli olmadığını belirtti.

Gökçe, “Aile hekimliği Avrupa ve dünya standardının çok üstünde kayıtlı nüfusa hizmet vermek zorunda kalmıştır. Dünya şartlarında ve bu sistemi yıllardır yürüten ülkelerde birim başına düşen nüfusun 2000 altında olması ideal kabul edilmektedir. Bu nedenle tüm Türkiye’ de sağlık bakanlığı illere ortalama nüfusların ilk etap için 3000 ve 2023 yılında 2000’lere çekilecek şekilde planlama yapılmasını istemiş ve ilimizde de bu yönde bir çalışma yapılmış ve 2017 yılında birçok yeni birim bölgesi açılmıştır” dedi.

“YENİ BİRİNLER KAYIT ÜZERİNDE KALDI”
 Uzun zaman  boş ve binası olmayan birimler aile hekimleri tarafından tercih edilmediğini ve sadece kağıt üzerinde kaldığını ileri süren Dr. Gökçe, “ Denizli’de son yapılan yerleştirme ile sıfır nüfuslu yeni birimlerin bir kısmı tercih edilmiş ve böylelikle şu an ilimizde ortalama nüfus 3000’lere ulaşmıştır. Sağlık bakanlığının hedefleri gereği önümüzdeki yıllarda daha fazla aile sağlığı birimi ve aile sağlığı merkezleri açılarak aile hekimi başına düşecek nüfusların 2000’lere çekilmesi aile hekimlerinin ve aile hekimlerinin üye olduğu derneğimizin talebi ve beklentisidir. Çünkü aile hekimlerinin halen fazla olan kayıtlı nüfusları nedeniyle günlük iş yükü olması gerekenden çok daha fazladır. Gerek poliklinik sayısı gerekse koruyucu hekimlik ve kronik hasta takibi hizmetlerinin çok daha sağlıklı yapılabilmesi için aile hekimlerinin nüfusları azaltılmalı ve dünya standartlarında aile hekimi başına düşen nüfus sağlanmalıdır” dedi.

“ENDİŞEMİZ MADDİ OLARAK MAĞDUR OLMAK”
Aile hekimleri olarak tek endişelerinin,  aylık hak edişlerin nüfusa göre alan hekimlerin bu nüfus düşüşleri sırasında maddi olarak mağdur olmaları olduğunu belirten Dr. Gökçe, “Bu nedenle en kısa sürede aile hekimliği ücret yönetmeliğinin hak kaybına neden olmayacak bir şekilde düzenlenerek yayınlaması beklentimizdir. Bakanlığımızın aile hekimlerine verdiği söz olan nüfus düşüşleri ile hak kaybına uğramayacaksınız taahhüdünün yerine getirilmesidir” dedi.

ÜMİTLER TÜKENİYOR
Bu düzenleme ne kadar çok gecikirse o kadar aile hekimliğinde sıkıntıların da arttığını vurgulayan Dr. Gökçe, açıklamasına şöyle devam etti:

“Sıfır nüfuslu bölgelere geçen hekimlerin kayıtlı nüfusları çok yavaş dolmakta bu nedenle aile hekimleri ciddi maddi kayba uğramaktadırlar.2017 yılında çıkmasını beklediğimiz aile hekimliği ücret yönetmeliği halen bakanlığımız tarafından yayınlanmamış ve şu anda bakanlık teşkilatlarındaki değişimler nedeniyle de kısa sürede çıkması da tarafımızca çok ta beklenmemektedir.

 En kısa sürede aile hekimlerinin hak kaybına uğramaması için ücret yönetmeliği çıktığında vatandaşımıza aile hekimlerinin harcadığı süre artacak.  Koruyucu hekimlik kapsamında aile hekimleri daha çok kanser taramaları, gençlik taramaları bebek ve gebe taramalarına yönelecek, bağışıklama hizmetleri ve asıl yapması gereken iş olan koruyucu hekimlik görevini daha etkin yapar konuma gelecektir.”

Şengül BOZ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÜMİTLER TÜKENİYOR
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör